John McAfee-kontroverzni tvorac antivirusnog softvera i teoretičar zavjera
(Izvor: EPA/Saul Martinez)

John McAfee-kontroverzni tvorac antivirusnog softvera i teoretičar zavjera

Izumitelj antivirusnog softvera John McAfee pronađen je mrtav u svojoj ćeliji u Španiji. Smatra se da je izvršio samoubistvo i to nekoliko sati nakon što je najviši sud zemlje odobrio njegovo izručenje Sjedinjenim Državama, gdje je tražen zbog kaznenih prijava povezanih s porezom za koje mu je izrečena zatvorska kazna do 30 godina.

Katalonska regionalna policija Mossos d'Esquadra potvrdila je za El País da je McAfee (75) pronađen mrtav u zatvoru Brians 2 u blizini Barcelone, kasno u srijedu.

U izjavi je katalonsko ministarstvo pravosuđa navelo da su zatvorski službenici i medicinari pokušali spasiti život 75-godišnjaka, ali nisu uspjeli.

"Pravosudno osoblje poslano je u zatvor i istražuje uzrok smrti", navodi se u izjavi i dodaje: "Sve ukazuje na samoubistvo."

McAfeeov odvjetnik rekao je u srijedu navečer novinskoj agenciji Reuters da se McAfee očito objesio u svojoj zatvorskoj ćeliji.

McAfee, tvorac virusnog softvera McAfee, uhapšen je prošlog oktobra na aerodromu u Barceloni dok se spremao ukrcati na let za Istanbul. Hapšenje poduzetnika uslijedilo je dan nakon što su vlasti objavile američku optužnicu proizašlu iz navodnih poreznih prekršaja. Tužitelji iz Tennesseeja optužili su McAfeea za utaju poreza nakon što nije prijavio prihod ostvaren od promicanja kriptovaluta dok je obavljao konzultantske poslove, kao i prihod od drugih angažmana i prodaje prava na svoju životnu priču za dokumentarni film.

U srijedu je najviši španski sud odobrio izručenje McAfeeja Sjedinjenim Državama, premda se na tu odluku mogla uložiti žalba, a izručenje bi morao odobriti španski kabinet.

"Sud se slaže s izručenjem Johna Davida McAfeeja na zahtjev američkih pravosudnih vlasti zbog zločina navedenih u optužnicama za porezne prekršaje za razdoblje od 2016. do 2018.", navodi se u presudi od 16 stranica.

Otkako se 1980-ih obogatio sa softverom koji i danas nosi njegovo ime, McAfee se sve češće ponašao nestabilno, a nedavno prozvan i kao samozvani guru kriptovaluta, tvrdeći da zarađuje 2000 dolara dnevno.

Njegova je tvrtka na kraju postala lider u antivirusnoj sigurnosti, ali s pokušala distancirati od svog kontroverznog osnivača nakon što je 1994. dao ostavku.

McAfee je 2010. za 7,7 milijardi dolara kupio proizvođač kompjuterskih čipova Intel koji ga je učinio većim odjelom za kibernetsku sigurnost. Rebranding je bio kratkotrajan, a Intel je 2016. godine izdvojio jedinicu za kibernetsku sigurnost u novu tvrtku nazvanu McAfee.

McAfeeov osobni život često je privlačio onoliko interesa koliko i njegova profesionalna postignuća. Dvaput je pokušao biti kandidatom za predsjednika SAD-a, a bio je sudionikom debata Libertarijanske stranke 2016. Bavio se jogom, ultralakim avionima i proizvodnjom biljnih lijekova.

Često je na društvenim mrežama oglašavao teorije zavjere, a postao je predmet medijskog izvještavanja nakon neriješenog ubistva susjeda u Belizeu 2012. godine.

Kad ga je policija zatekla kako živi sa 17-godišnjakinjom i otkrila velik arsenal oružja u njegovom domu u državi Srednje Amerike, McAfee je nestao na jednomjesečnom letu i još jednom postao temom brojnih medija. McAfee je tada rekao da ne zna ništa o ubistvu, ali je izrazio zabrinutost da je možda on mogao biti meta napadača.

Porodica ubijenog susjeda kasnije je protiv McAfeea pokrenula tužbu, a prošle godine sud na Floridi donio je osuđujuću presudu, naredivši mu da porodici plati više od 25 miliona dolara.

  1. godine McAfee je uhapšen u SAD-u zbog vožnje pod utjecajem i posjedovanja pištolja.

U julu 2019. pušten je iz pritvora u Dominikanskoj Republici nakon što su on i još pet osoba osumnjičeni za putovanje jahtom koja je prevozila oružje visokog kalibra, municiju i vojnu opremu, naveli su tada dužnosnici na karipskom otoku.

U martu je na saveznom sudu na Manhattanu optužen za promociju kriptovaluta svojim brojnim pratiteljima na društvenim mrežama.

Na ročištu održanom putem video veze početkom ovog mjeseca u Španiji, McAfee je tvrdio da su optužbe protiv njega politički motivirane i rekao da će ostatak života provesti u zatvoru ako bude vraćen u SAD.

U intervjuu za britanske novine Independent, McAfee je rekao da je njegovo iskustvo boravka u španskom zatvoru "fascinantna avantura" izjavivši da se ne planira više ne vraćati u SAD.

Njegova glavna kontakt osoba izvan zatvora, rekao je McAfee, bila je njegova supruga Janice. Posljednja objava s njegovog profila na Twitteru bio je retweet njene poruke o Danu očeva.

"Ovih osam mjeseci koje je John proveo u zatvoru u Španiji posebno je teško utjecalo na njegovo cjelokupno zdravlje, kako psihički, tako i fizički, kao i financijski, ali nije spriječen da i dalje govori istinu o vlasti", navedeno je u tweetu.

Teoretičari zavjere već su iskoristili McAfeejevu smrt, uređujući njegovu stranicu na Wikipediji kako bi tvrdili da je ubijen. Očito samoubistvo McAfeea dolazi nakon što je podijelio tweetove o lošim uslovima u zatvoru, rekavši da "u zatvoru ima puno tuge, maskirane u neprijateljstvo".

Nekoliko sati nakon njegove smrti, objava sa slovom Q podijeljena je na McAfeeinom Instagram računu. Slika je vjerojatno referenca na QAnon - neutemeljenu teoriju zavjere da postoji tajni svjetski poredak sotonističkih pedofila s kojima se u tajnosti bori Donald Trump.

federalna.ba/The Guardian

John McAfee smrt Španija SAD