"Jer nas se tiče": Ako se ne uvaži struka, idemo na Sud u Strasbourgu
(Izvor: AA)

"Jer nas se tiče": Ako se ne uvaži struka, idemo na Sud u Strasbourgu

"Je li vas sramota? Povucite tužbu i zatvorite deponiju smrti", pisalo je na materijalima Udruženja "Jer nas se tiče", koji su nakon dugo vremena organizovali konferenciju za medije, izrazivši na njoj nezadovoljstvo sporošću institucija te upozoravajući na navodne namjere nadležnih da prošire postojeću deponiju.

"Nakon sastanaka na kojima nam se učinilo da se nazire svjetlo na kraju tunela, ponovo smo doživjeli veliko razočarenje. Prije nekoliko dana objavljen je poziv na javnu raspravu za dokument koji se zove 'Studija o procjeni uticaja na okoliš' za projekat koji je nazvan 'Proširenje deponije Uborak'. Objavljen je i plan prilagodbe. Pravog pomaka dosad nema", rekao je predsjednik Udruženja Omer Hujdur.

Plan prilagodbe prema njegovim riječima nudi dva rješenja: jedno je zatvaranje deponije u roku od tri godine, a drugo je zatvaranje nakon pet ili više godina, što je prema mišljenjima aktivista nedopustivo.

"Tražili smo sastanak s gradonačelnikom koji je izgleda već pokleknuo pod uticajem politike pa u javnosti kategorično tvrdi da je tri godine neprihvatljiv rok. Prema njegovim posljednjim izjavama, i način rješenja problema je neizvjestan. Po njemu možda rješenje neće biti zatvaranje deponije i izmještanje na drugu lokaciju. Nije nam drago, ali osjećamo da partnera s početka priče gubimo i da ponovo postajemo dvije strane", dodao je Hujdur.

Naveli su i kako je alarmantna Studija utjecaja na okoliš za proširenje deponije te da u njoj jasno stoji kako se proširenjem deponije ne mogu obezbijediti uslovi za zaštitu okoliša na lokalitetu deponije. Za večeras je u znak protesta zbog toga najavljena protestna vožnja pored deponije, a najavljena je i mogućnost novih blokada deponije.

"Ako se nešto ne poduzme, i bez naše blokade građani Mostara će se gušiti u smeću, jer se ono na Uborku uskoro neće moći odlagati", poručili su.

Aktivisti su ukazali i na tužbu Grada protiv Udruženja "Jer nas se tiče", u kojoj traže odštetu od 700 hiljada maraka. Naveli su i kako Gradska uprava na apel građana da se tužba povuče, zasad šuti. Također, aktivisti i dalje čekaju na novi sastanak s gradonačelnikom Marijom Kordićem, nakon što su se obratili njegovom uredu poslije najnovih saznanja.

Kažu i kako su i dalje pri istim zahtjevima, a to su odluka o zatvaranju deponije, utvrđivanje nove lokacije i povlačenje tužbe od strane Grada. U protivnom, spremni su pravdu tražiti i na međunarodnim sudovima.

"Već smo se obratili Evropskom parlamentu, čiji će predstavnik biti pozvan na okrugli sto na kojem ćemo predstaviti sve naše probleme. Deponija nije samo problem Mostara i Bosne i Hercegovine, već i Jadranskog mora i Evrope. Ako se ovakav odnos institucija prema nama nastavi, mi nećemo imati drugog izlaza nego rješenje potražiti na Međunarodnom sudu u Strasbourgu. Struka se mora poštovati. Te tužbe, ako do njih dođe, mogu nanijeti veliku štetu Gradu Mostaru. Mi zasad to ne činimo zbog sugrađana, a nikako zbog politike", rekao je na kraju Hujdur.

Naveo je i da blokada u posljednje vrijeme nije bilo i iz razloga što aktivisti ne žele da grad bude zatrpan smećem i prljav.

federalna.ba/AA

Jer nas se tiče Uborak
Uborak Mostar Jer nas se tiče
0 18.11.2023 09:12
deponija Uborak Uborak deponija Mostar Federalni radio
0 23.07.2023 19:29
Uborak požar
0 18.07.2023 20:58