Koji je naredni potez Valentina Inzka?

Nepoštivanje žrtava, veličanje ratnih zločinaca, nepoštivanje međunarodnih institucija i države Bosne i Hercegovine neprihvatljivo je. Je li vrijeme za sankcije Miloradu Dodiku?

NSRS pokrenula inicijativu za razgovor s FBiH, odbijen Inzkov zahtjev

Narodna skupština Republike Srpske je na današnjoj sjednici usvojila deset zaključaka u vezi pokretanja inicijative za razgovor i dijalog između strana RS-a i Federacije Bosne i Hercegovine, kao i tri konstitutivna naroda Srba, Hrvata i Bošnjaka o mogućim rješenjima za Bi...

Reakcije na politički šamar Milorada Dodika Valentinu Inzku i međunarodnoj zajednici nismo dugo čekali. Kazna je moguća posljedica, no ne i najvažnija za Valentina Inzka, a kada će konkretnija odluka doći - neizvjesno je, jer ne ovisi samo o njemu kao visokom predstavniku: “Moj naredni potez je razgovor s Borrelom".

Sjedinjene Američke Države razočarane su retorikom koja dovodi u pitanje presude za ratne zločine. I za njih je to neprihvatljivo: “Sjedinjene Američke Države podržavaju ključnu ulogu i neupitni mandat visokog predstavnika u praćenju i podršci provedbe civilnog aspekta Dejtonskog mirovnog sporazuma. Bosna i Hercegovina mora zadovoljiti konkretne kriterije koje je ustanovilo Vijeće za provedbu mira da bi bila okončana međunarodna supervizija”.

Ovaj stav podržava i Misija OSCE-a u BiH: “Negiranje i relativizacija zločina, kao i veličanje ratnih zločinaca su neprihvatljivi. Misija poziva bosanskohercegovačke političare, institucije, političke stranke i sve građane ove zemlje da poštuju konačne presude i odluke lokalnih i međunarodnih sudova, te da pokažu poštovanje prema žrtvama i preživjelim”.

A bez poštivanja svega navedenog nema ni puta u Evropsku uniju, stav je Delegacije EU-a u BiH.  Jedan je to od 14 ključnih prioriteta: “U tom pogledu, sve političke institucije u Bosni i Hercegovini, uključujući Narodnu skupštinu Republike Srpske, trebaju iskazati svoje potpuno i nedvosmisleno opredjeljenje poštivanju vladavine prava, kao i stvaranju okruženja pogodnog za pomirenje”.

Podrška stiže i iz Ujedinjenog Kraljevstva, kažu, o napadu na institucionalni poredak BiH i Ured visokog predstavnika bili su jasni i pred Vijećem sigurnosti.

I u saopćenjima svi su jedinstveni i pozivaju na domaću odgovornost. Na konkretnije reagiranje međunarodne zajednice ćemo očito čekati. I dok čekamo, Milorad Dodik ne miruje.

federalna.ba

NSRS