A Vučić se s njim redovno sastaje
Kosovski premijer Albin Kurti stigao je u našu zemlju. Prva posjeta, pa trodnevna, ali ne zvanična na poziv državnih institucija, nego nevladine organizacije, Kruga 99. Nepriznavanje Kosova razlog je nepostojanja institucionalne saradnje dviju zemalja. Dok je jednom dijelu Bosne i Hercegovine Kurti sporan, drugom nije, a nije ni intelektualcima Kruga 99 te predstavnicima akademske zajednice, i domaće i kosovske. Njima su sporni potezi iz Republike Srpske.
Kosovski premijer Albin Kurti stigao u Sarajevo
BiH je zemlja komplikacija i nelogičnosti. Političke elite iz RS-a se nisu bunile da Kurti prisustvuje samitu lidera Zapadnog Balkana, koji opet nije organizovan zbog neodgovornosti i nesavjesti bh. zvaničnika, ali posjeta kosovskog premijera Sarajevu, na poziv Kruga 99, izazvala je totalnu pometnju. Albin Kurti je na kraju promijenio mapu kretanja po BiH, pa, umjesto u jedini naš grad na primorju, stigao u glavni grad.
„Premijer će biti u kratkoj posjeti Sarajevu, gdje će imati sastanke s predstavnicima institucija i političkim predstavnicima, te učestvovati u posebnoj sesiji nevladine organizacije Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99“, navodi Vlada Kosova.
Činjenica je - ova posjeta je itetkako potrebna, jer su veze Kosova i naše zemlje praktično pokidane. Razlog je poznat. BiH nije priznala Kosovo kao nezavisnu državu, jer nikada o ovome pitanju nije postojao unutrašnji politički konsenzus. Kočničar kao i razlog dobro poznati - RS. I dok jedni kidaju niti, drugi ih, pak, pokušavaju spojiti.
„Vjerujem da će se tokom ovih bilateralnih susreta razgovorati o onim prekinutim nitima i u ekonomskom smislu. Ne treba zaboraviti da je bio ograman izvoz iz BiH prema Kosovu, a da je zbog viznog rezima taj izvoz u značajnoj mjeri opao. Mi ćemo se zalagati da se otvori proces stvaranja južne osovine mira na Balkanu“, kazao je Adil Kulenović, predsjednik Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99.
Po svemu sudeći mir na Balkanu, ali posebno u BiH je misaona imenica, jer aktuelni režim RS-a ne odustaje i ne prestaje od podizanja nacionalnih tenzija i secesionističke retorike. I dok se srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić redovno sastaje sa kosovskim premijerom, Milorad Dodik se, po staroj dobroj navici, bavi blokadama i ultimatumima. Postavlja se pitanje da li je Milorad Dodik veći Vučić od samog Aleksandra Vučića?
„Dodik i njegovi trabanti, vrijeđajući Kurtija, pokazuju na kakav nizak nivo su pali. Različiti pogledi na status Kosoba ne smiju biti zapreka, baš kao što ni Dodik i vršitelji njegovih naloga ne bi smjeli od građana BiH i Kosova praviti taooce svojih nacionalistickih projekcija i uskraćivati im slobodu putovanja“, istakao je politički analitičar Ranko Mavrak.
Profesor na Fakultetu političkih nauka u Prištini Nexhmedin Spahiu očekuje da se nađe put da se prevaziđe stanje zbog bosanskohercegovačkog nepriznavanja Kosova: „Kosovo ima bolje odnose sa Srbijom, koja također ne priznaje Kosovo, nego sa BiH. To je nedopustivo, Federacija, odnosno bošnjačka i hrvatska strana, moglo bi puno više da se uradi da bi ti odnosi išli naprijed“.
Ići naprijed teško je na bh. putevima kada volanom upravljaju minimalno tri strane. Stoga i ne iznenađuje zašto Kurti nije dobio zvaničnu pozivnicu u Bosnu i Hercegovini. U zgradi Predsjedništva BiH, bez obzira na to ko je sjedio, nikada nije bilo konsenzusa o pitanju Kosova. To dalje objašnjava da nema najavljenog, a za sada ni poznatog susreta kosovog premijera sa druga dva člana državnog Predsjedništva, odnosno sa Komšićem i Bećirovićem. Umjesto s njima, jedino nam je potvrđen susret Kurtija i potpredjednika Federacije Refika Lende. Bar za sada.
federalna.ba