videoprilog Đorđa Vujatovića (Federacija danas)

Pravo na pristup informacijama često je samo mrtvo slovo na papiru

Za rad medija, nevladinog sektora, ali uopšte i građanske participacije u demokratskim procesima jedna od najvažnijih stavki je slobodan pristup informacijama.

Međutim, često vidimo da javne institucije kriju pojedine informacije, bez obzira na zakon koji ih obavezuje da te informacije moraju dati. Tim povodom u Banjaluci je organizovana izložba najkreativnijih odgovora kojim se uskraćuje te informacije.

Zakon o slobodi pristupa informacijama imamo, ali se često krši. Institucije, bez obzira na zakonske obaveze, kriju informacije od javnog značaja, a najviše kada je riječ o ugovorima ili budžetskim plaćanjima.

“Prema našim istraživanjima koje iz godine u godinu vodimo, oko 50 posto javnih institucija ne odgovora na vrijeme - rokovi, koji su dugački, ne poštuju se. Drugi problem je što oko 30 posto bude uvijek odbijajućih odgovora”, navodi Damjan Ožegović, koordinator projekta u Transparency Internationalu BiH.

Sakrivanje informacija od strane institucija uveliko utiče i na novinare. Vladimir Kovačević smatra da je rad institucija u BiH u najmanju ruku netransparentan, te da u velikom broju slučajeva nema pravih odgovora na postavljena pitanja.

“Ili izignorišu ili, što se zna dešavati, odgovore - ali ne konkretno, nego samo da bi ispunili određenu formu. To su odgovori bez odgovora. Prije nekoliko dana je bio napad na novinara BN televizije u Banjaluci, gdje su ga napali aktivisti SNSD-a, isti sam dan poslao pitanja i Tužilaštvu i policijskoj upravi Banjaluka.”

Napominje Kovačević da još uvijek čeka odgovor na postavljeno pitanje. A na pojedina pitanja već godinama čekaju i u Transparencyju.

"Slučaj gdje smo tražili kopiju ugovora o kupopradiji Robne kuće Boska u Banjaluci - odgovor je bio da je taj ugovor izgubljen."

Transparency International je s ciljem podizanje svijesti o značaju transparentnosti u radu institucija organizovao u Banjaluci izložbu gdje su objavili nakreativnije odgovore koje dobijaju od institucija, a kojim im se odbija pristup informacijama. Razlozi komični, ali i bizarni - od unutrašnjih glasova koji im ne daju, do straha od paraobavještajnih službi.

federalna.ba

javne institucije zakon informacije