Izvoz pilećeg mesa ugrožen zbog politike
Hoće li doći do obustave izvoza pilećeg mesa iz Bosne i Hercegovine na tržište Evropske unije? Proizvođači ne vjeruju nadležnima, koji ih uvjeravaju da se to neće dogoditi.
Krajem marta ove godine moglo bi doći do obustave izvoza pilećeg mesa u Evropsku uniju, upozoravaju iz Koordinacija peradara u BiH.
Potpredsjednik Koordinacije peradara/živinara u BiH Edin Jabandžić navodi šta je razlog: „BiH još nije ispunila akcioni plan na koji se obavezala“
„To je netačna informacija da će biti obustavljen izvoz u zemlje EU. Takve podatke nema Evropska delegacija u BiH“, kazao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac (SNSD).
Jabandžić odgovara: „Vjerujem da ministar raspolaže nekim boljim informacija nego koje ja imam kao potpredsjednik Odbora. Ono što mi znamo jeste da još nije došlo do sistemskog rješenja problema“
A do sistemskog rješenja teško je doći kada se u struku umiješa politika.
„Mi smo odmah reagovali i konstatovali da od toga nema ništa, ali ostaje otvoreno pitanje referentnih laboratorija“, ističe Košarac.
Šef državne referentne laboratorije za influencu ptica i njukaslsku bolest Teufik Goletić navodi kako ovdje nije riječ o standardnoj kontroli mesa i proizvoda od mesa peradi, nego o obnašanju funkcije državne referentne laboratorije.
„Zabrinjava ponašanje Veterinarskog fakulteta koji želi da dobije atribut nacionalne referentne laboratorije što je za mene potpuno neprihvatljivo“, kaže Košarac.
A pitanje državnih referentnih laboratorija, one u Banjoj Luci i Sarajevu, riješeno je odlukom Vijeća ministara još 2005. godine. Iz Instituta „Vaso Butozan“ na naš upit su nas uputili na Laboratoriju Veterinarskog fakulteta u Sarajevu kao ovlaštenog organizatora interlaboratorijskih ispitivanja kao jednog od uvjeta za nesmetan nastavak izvoza. Iako je ministar Košarac dobro upoznat s problemima koji opterećuju agrar u BiH, ne krije da su političke odluke ispred interesa poljoprivrednika, uključujući i formiranje ministarstva poljoprivrede na nivou BiH.
„Ja ne vladam tim informacijama da je ministar protiv formiranja ministarstva, ne znam ni koliko je on u moći da ga formira, ali mišljenje nas poljoprivrednika u BiH je da je prijeko potrebno ministarstvo“, poručuje Jabandžić.
Za Košarca je to potpuno neprihvatljivo.
U referentnoj laboratoriji Veterinarskog fakulteta u Sarajevu ističu da su svojim sredstvima ispunili dva ključna uvjeta za izvoz u EU. Za treći, interlaboratorijska ispitivanja u BiH, nemaju novca, jer, ističu, nadležni u državnim institucijama svjesno finansijski iscrpljuju njihove resurse.
„Mi smo ih upozoravali da bi, zbog neispunjavanja obaveza finansiranja referentnih laboratorija, moglo u jednom trenutku doći do jednog takvog scenarija“, tvrdi Goletić.
Uz 10.000 tona bijelog mesa koje BiH planira godišnje izvoziti u EU, uskoro bi na ovo tržište trebala krenuti i industrijska jaja. Iako ovaj sektor direktno upošljava 20.000 radnika, indirektno četiri puta više, nadležnim je politika, očito, važnija od rješavanja problema u posrnulom bh. agraru.
federalna.ba