Prilog: Indira Šehić

Cijena piletine raste, peradari traže pomoć vlasti, ugašeno skoro 30 posto farmi

Cijene piletine sve su veće. Peradari navode da je razlog porasta troškova proizvodnje pilećeg mesa koji su, skoro pa udvostručeni. Zahtijevaju hitnu intervenciju nadležnih, jer je, kako tvrde, do sada ugašeno skoro 30 posto farmi u našoj zemlji.

Udruženje peradara s područja Tuzlanskog kantona suočeno je s mnogobrojnim problemima. Novonastalu situaciju pogoršala je i energetska kriza. Naglo poskupljenje energenata: uglja, drva i nafte doveli su do mnogobrojnih problema u ovoj oblasti. Mevludin Kahvedžić, Federalno Udruženje peradara:

 „Mali proizvođači, peradari , bit će u vrlo nezgodnoj situaciji ako nešto država ne preduzme. Odnosno, konkretno za nas, najviše se brine Ministarstvo privrede Tuzlanskog kantona.“

Kapaciteti za proizvodnju pilića u Tuzlanskom kantonu, na godišnjem nivou su viši od 12 miliona koji su se mogli plasirati na tržište i više od 90 farmi. Zbog odnosa prema primarnim proizvođačima, nažalost, situacija je danas drugačija. Suad Selimović, sekretar Udruženja za poljoprivrednu i prehrambenu industriju u Privrednoj komori Tuzlanskog kantona .

Većina tih farmi je napuštena i ne radi više, a njihovi vlasnici, a većinom su to porodične farme, koji su svoje nasljednike poslali u Evropsku uniju, jer, napravljen je koncept u kome se ne isplati, odnosno, ne postoji ni onaj minimum neke zarade kada je u pitanju ova proizvodnja.“

Postoji bojazan da i farme koje trenutno posluju, dolaskom zime, a zbog poskupljenja energenata, prestanu raditi. A cijena pilećeg mesa raste. Smanjeni su kapaciteti i u tovu pilića, a i u proizvodnji konzumnih jaja. Po nekim podacima, i do 30 posto, navodi Predrag Miličić, predsjedavajući Koordinacionog odbora za peradarstvo BiH:

 „Jednostavno, proizvođači odustaju od ove proizvodnje, jer postaje neekonomična, neisplativa, što može prouzrokovati probleme dugoročno da se na tržištu budu pojavljivale ograničene količine mesa i eventualni nedostaci.“

Uz sve to, zabrinjava činjenica da je došlo do rasta uvoza pilećeg mesa - čak hiljadu tona više nego u istom periodu prethodne godine. To znači da je proizvodnja pilećeg mesa u našoj zemlji u izuzetno teškoj situaciji. Mevludin Kahvedžić:

 „Ako, brzom reakcijom, nekih dodatnih sredstava za ublažavanja ove energetske krize, ne bude od Ministarstva poljoprivrede TK, bićemo suočeni sa zatvaranjem peradarskih objekata, a samim tim biće velika nestašica pilećeg mesa.“

Svemu ovome dodajmo i činjenicu da naše građane čeka jesen u kojoj je neminovno dalje podizanje cijena pilećeg mesa. Odnosno, kako peradari navode, usklađivanje sa cijenama proizvodnje. Da bi peradari opstali, neophodni su državni podsticaji. A, građani se i dalje moraju nositi sa svakodnevnim poskupljenjima. 

 

piletina peradari Federalni radio
Vijesti u 22 Federalni radio
0 14.01.2025 22:25
Vijesti u 17 Federalni radio
0 14.01.2025 17:58
sport Federalni radio
0 14.01.2025 00:12
Vijesti u 22 Federalni radio
0 13.01.2025 22:19
Vijesti u 17 Federalni radio
0 13.01.2025 17:16
Vijesti u 12 Federalni radio
0 12.01.2025 13:53