Izraelski vojnici otvorili vatru na grupu civila na jugu Libana: Smrtno stradale dvije osobe
Hezbollah je saopćio da su izraelski vojnici otvorili vatru na grupu civila u napadu na jugu Libana u kojem su poginule dvije osobe, javlja Reuters.
Na Telegramu je izraelska vojska (IDF) saopćila da su njeni vojnici gađali “naoružane teroriste” koji su, kako tvrde, predstavljali neposrednu prijetnju izraelskim snagama.
Prema Reutersu, izraelski vojnici su pucali na grupu ljudi u blizini buldožera koji je čistio put u naselju al-Deir u području Nabatieh al-Fawqa, pozivajući se na libansku državnu agenciju NNA.
Poginule hiljade od početka sukoba
Od kada je Hezbollah 2. marta otvorio vatru na Izrael u znak podrške Iranu, čime je Liban uvučen u sukob, izraelski napadi u Libanu usmrtili su više od 4.100 osoba, uključujući 773 žene, djecu i zdravstvene radnike, navodi libansko Ministarstvo zdravstva.
Podaci ne preciziraju koliko je među poginulima boraca.
Izraelski napadi prisilili su oko 1,2 miliona stanovnika da napuste svoje domove u Libanu.
Žrtve u Izraelu i kršenje primirja
Na izraelskoj strani, najmanje 32 vojnika i četiri civila ubijena su u sukobima s Hezbollahom.
Hezbollah je saopćio da je izraelski napad u južnom Libanu, u kojem su poginule dvije osobe, predstavljao kršenje sporazuma o prekidu vatre s Izraelom.
federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.