Izrael pristaje na primirje s Hezbollahom
Vlada Izraela trebala bi odobriti plan o prekidu vatre s libanskom oružanom grupom Hezbollah, ako je suditi prema nepotvrđenim informacijama. Očekuje se da će izraelski sigurnosni kabinet odobriti plan u kojem su posredovale Sjedinjene Američke Države – glavni izraelski saveznik – i Francuska.
Sporazum bi otvorio put primirju koje bi zaustavilo 14-mjesečni sukob Izraela s Hezbollahom, koji je ubio hiljade ljudi i prijeti eskalacijom neprijateljstva širom regije. Najavljeno je da će se sastanak Vlade, kojim će predsjedavati premijer Benjamin Netanyahu, održati večeras.
Elias Bou Saab, zamjenik predsjednika libanskog Parlamenta, izjavio je kako je prekid vatre odobren u Bejrutu nakon što je Hezbolah podržao pregovore svog saveznika, predsjednika Parlamenta Nabiha Berija.
“Blizu smo, ali ništa nije učinjeno dok sve ne bude učinjeno”, rekao je glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby.
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Žozep Borelj pozvao je izraelsku vladu da podrži predloženi sporazum o prekidu vatre u Libanu, za koji kaže da sadrži sva neophodna sigurnosna jamstva za Izrael. Josep Boreell je na sastanku ministara vanjskih poslova G7 u Italiji rekao da nema izgovora za neprihvaćanje sporazuma sa skupinom Hezbollah.
“Nema više opravdavanja. Nema više dodatnih zahtjeva. Zaustavite ovaj sukob. Prestanite ubijati ljude.”
Provedba Rezolucije 1701 Vijeća sigurnosti UN-a, kojom je 2006. okončan posljednji veliki rat između Hezbollaha i Izraela, glavni je element u sporazumu o prekidu vatre. Prijedlog podrazumijeva povlačenje izraelske vojske iz južnog Libana i raspoređivanje regularnih snaga libanske vojske u pograničnom području, uporištu Hezbollaha, u roku od 60 dana. Odbor od pet država, uključujući Francusku, a na čijem čelu je SAD, osigurat će poštivanje primirja.
Krajnje desničarski ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir i drugi tvrdolinijaši zaprijetili su da će srušiti Vladu ako pristane na sporazum o primirju s Hamasom u Pojasu Gaze ili Hezbollahom u Libanu.
“Prekid vatre s Libanom bio bi historijska propuštena prilika za iskorjenjivanje Hezbollaha”, kazao je Ben-Gvir.
Međutim, dok su tražile prilike za kraj borbi u Libanu, obje su strane nastavile s napadima, a izraelski rat protiv Gaze nastavlja se bez prekida. Najteže je na sjeveru enklave, gdje je nestašica hrane, vode i goriva. Agencija Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbjeglicama saopštila je da su nakon nevremena, koje je noćas zahvatilo Pojas Gaze, poplavljeni šatori raseljenih u Kan Junisu.
"Kako se zimsko vrijeme pojačava, porodice u privremenim šatorima suočavaju se s jakim padavinama, podizanjem nivoa mora i tekućim izraelskim napadima", naveli su.
Jučer je zvaničnik UN-a upozorio kako se pola miliona Palestinaca suočava s opasnošću od poplava, jer žive u improviziranim šatorima, a domove im je uništila izraelska vojska. A dok rastu nade za prekid vatre u Libanu, Palestinci u Gazi, nakon 14 mjeseci razornog rata, osjećaju se napuštenije nego ikad, a većina misli da će izraelska vojska sada imati odriješene ruke u Gazi.