Izrael odbija povlačenje iz tvrđave Beaufort u Libanu dok traju diplomatski pregovori
Izraelski ministar odbrane Israel Katz izjavio je da Izrael nema namjeru povući se iz tvrđave Beaufort na jugu Libana, naglašavajući da je riječ o ključnom dijelu izraelske sigurnosne zone.
U objavi na platformi X, Katz je naveo da je prisustvo izraelske vojske u tom području „od suštinskog značaja za odbranu naselja u Galileji i snaga IDF-a“.
אין לישראל כל כוונה לסגת מהבופור שהוא חלק בלתי נפרד מאזור הביטחון בלבנון וחיוני להגנה על יישובי הגליל ועל כוחות צה"ל.
— ישראל כ”ץ Israel Katz (@Israel_katz) June 21, 2026
כפי שרה"מ נתניהו ואני הבהרנו - ישראל לא תיסוג מאזור הביטחון בלבנון.
“Sigurnosna zona” kao ključni argument Izraela
Katz je ponovio stav premijera Benjamina Netanyahua da Izrael neće napustiti tzv. sigurnosnu zonu unutar Libana.
Izraelska vojska već je ranije kontrolisala područja do rijeke Litani, a krajem maja zauzela je stratešku tvrđavu Beaufort (Qalaat al-Shaqif), tokom dubljeg ulaska izraelskih snaga u libansku teritoriju.
Tvrđava ima i simboličnu važnost, jer ju je izraelska vojska koristila kao bazu tokom ranije okupacije južnog Libana između 1982. i 2000. godine.
Mogući diplomatski dogovor
Prema pisanju izraelskog lista Haaretz, u toku su pregovori na nivou ambasadora između Izraela i Libana.
Navodno se razmatra uspostava „pilot zona“ koje bi bile pod isključivom kontrolom libanske vojske, uz nadzor Sjedinjenih Američkih Država.
U tom scenariju izraelska vojska bi se morala povući iz dijela trenutno okupiranih područja, iako nije jasno da li bi to uključivalo i Beaufort.
Libanska vojska bi preuzela kontrolu nad određenim zonama koje Izrael trenutno ne drži, u okviru šireg dogovora o stabilizaciji.
Humanitarna kriza i masovna raseljavanja
Rat između Izraela i Hezbollaha dodatno se intenzivirao nakon što je Hezbollah 2. marta ispalio rakete na Izrael, u znak odmazde za ubistvo iranskog vjerskog lidera u Teheranu krajem februara.
Od tada je više od milion stanovnika raseljeno u Libanu, što je izazvalo ozbiljnu humanitarnu krizu.
Neki stanovnici su se vratili u južni Liban nakon najava o mogućem mirovnom okviru, ali mnogi i dalje izbjegavaju povratak zbog straha od novih napada.
U pojedinim područjima, izraelski napadi su potpuno uništili čitava sela unutar tzv. „žute linije“, područja koje izraelske snage kontrolišu duž granice.
Prema podacima libanskog ministarstva zdravstva, od početka sukoba poginulo je najmanje 4.106 osoba, uključujući veliki broj žena i djece, dok je 12.153 ranjeno.
S druge strane, Hezbollah je u sukobima ubio desetine izraelskih vojnika i najmanje tri civila.
Hezbollah: “Nema izraelskih sigurnosnih zona”
Vođa Hezbollaha Naim Qassem odbacio je mogućnost izraelske sigurnosne zone na libanskoj teritoriji.
U televizijskom obraćanju poručio je da prisustvo izraelske vojske u Libanu nije prihvatljivo.
„Nema sigurnosnih zona za Izrael… imamo nacionalnu vojsku koja je odgovorna za suverenitet i s kojom sarađujemo“, rekao je Qassem.
Dodao je da će Hezbollah odgovoriti na svako kršenje libanskog teritorijalnog integriteta, prenosi The Guardian.
federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.