Izmjene Zakona o VSTV-u neće slati Venecijanskoj komisiji, najavljuju i zvanično 'federalni USKOK'
Bez ocjene komisije, ali i civilnog društva, nove usvojene odredbe po ubrzanoj proceduri. Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH odlazi pred državne ministre bez prethodnog mišljenja Venecijanske komisije. Tako je odlučilo Ministarstvo pravde. Obrazloženje nisu dali, što ostavlja prostor za pitanja - šta se nalazi u novim odredbama zakona koje nisu dostupne javnosti?
Novi sveobuhvatni zakon o VSTV-u rješava sva pitanja u skladu s preporukama koje je ranije utvrdila Venecijanska komisija. Tako su bar ranije bile tvrdnje Ministarstva pravde koje je i oformilo Radnu grupu za njegovu izradu. Međutim, Ministarstvo je odlučilo da ne radi više sa grupom već da sami pripreme nacrt zakona i upute ga ka Vijeću ministara, i to bez prethodnog mišljenja Venecijanske komisije.
„To što ranije nije bilo u proceduri u ocjeni, neke odredbe nisu bile pred Venecijanskom komisijom, da to neće ni slati Venecijanskoj komisiji već da će ići na Vijeće ministara, kao predlagača, pa prema Parlamentarnoj skupštini BiH koja usvaja u oba doma“, kazao je predsjednik VSTV-a BiH Halil Lagumdžija.
Inače, Venecijanska komisija je u junu upozoravala na netransparentnost samog procesa izrade zakona te da mora biti dostupan javnosti. Predlagač zakona, Ministarstvo pravde, prije upućivanja ka Vijeću ministara treba ostaviti dovoljno vremena civilnom društvu i stručnjacima za ocjenu zakona. Ni to mišljenje nisu uvažili. Na tom tragu, i današnji dio sjednice VSTV-a je bio zatvoren za medije.
„Ono na šta svakako ukazujemo je da na bilo kojoj verziji da se pripremi nacrt zakona on treba ići u Venecijansku komisiju jer moramo čuti mišljenje Venecijanske komisije. Sve drugo bi značilo da predlagač ne želi da usvoji preporuke koje smo dobili do sada jer i dalje ne znamo šta je od inicijalnih preporuka komisije uvršteno u trenutnu verziju zakona“, kaže Edo Kanlić, menadžer za zagovaranje i javne politike TIBiH.
Detalje nismo saznali, a razloge resorni ministar Davor Bunoza nije želio komentarisati. Dugo najavljivani novi zakon o VSTV-u je ujedno i obećanje Evropskoj uniji koje smo dali kao uslov za pridruživanje. Da li se zaobilaženjem Venecijanske komisije želi ubrzati proces ili, pak, izbjeći negativna ocjena?
„Postoje dvije opcije - jedna je hitnost, a druga da je ova priča o izmjenama već sažvakana ranije i da bi slanje bio nepotreban gubitak vremena. Mislim da je sve to prethodno dogovoreno“, kaže advokat Almin Dautbegović.
Nije se samo na zakon dugo čekalo. Za uspostavljanje tzv. federalnog USKOK-a - Odjela za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala - čeka se već deceniju. VSTV je najavio imenovanja za ovaj odjel već sutra, a pitanje je koliko će i ovaj proces biti transparentan.
federalna.ba