videoprilog Mirze Huskića (Svijet)

Iran s novim predsjednikom i starim očekivanjima

Nakon što je na izborima 18. juna konzervativni sudija Ebrahim Raisi izabran za predsjednika Irana, zavladao je glasni muk po pitanju sudbine iranskog nuklearnog programa prema sporazumu postignutom 2015. godine. Istodobno, u par dana nakon izbora desilo se nekoliko incidenata u Iranu u vezi nuklearnih postrojenja. Prvo je bio isključen nuklearni reaktor Bushehr, tri dana poslije, prema navodima vlade u teheranu, osujećena je operacija sabotaže protiv jedne od zgrada Iranske organizacije za atomsku energiju. Slučajno ili ne, dovoljno razloga za zabrinutost.

Kako je saopćila Iranska državna televizija, operacija "sabotaže" protiv jedne od zgrada Iranske organizacije za atomsku energiju je neutralizirana prije nego što je mogla oštetiti zgradu Agencije. Prethodno je Teheran osudio američku blokadu pristupa internet portalima više proiranskih medija, ocijenivši da se radi o nekonstruktivnom djelovanju u vrijeme kada su u toku pregovori o ponovnom pokretanju sporazuma o iranskom nuklearnom program, i to prema sporazumu iz 2015. godine. Nejasno je ko je pokušao izvesti sabotažu, no samo par dana nakon predsjedničkih izbora, u Iranu nse desilo nekoliko, blago rečeno, neuobičajenih incidenata.

“Web stranica nuklerane elektrane Bushehr najavila je zatvaranje pogona zbog određenih tehničkih poteškoća. Elektrana će biti zatvorena nekoliko dana. Sasvim je uobičajeno da se nuklearne elektrane zatvaraju na nekoliko dana kako bi se obavilo tehničko održavanje pogona, jednom ili dva puta godišnje. Tu nema ništa neuobičajeno", rekao je Saeed Khatibzadeh, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Irana.

Upravo potreba za tolikim objašnjenjima rutinskog zatvaranja jedine iranske nuklearke izazvalo je brojne upite u zapadnim medijima što je potaknula i zapljena više od sedam hiljada snažnih računara koji su se u Iranu bavili ilegalnjim rudarenjem kriptovaluta. S obzirom na snažan pad bitcoina posljednjih dana, i tu su teoretičari zavjera pronašli argumente kako je to Iranu bilo neophodno za osiguranje dodatnih novčanih sredstava. No, ono što je doista zanimljivo, jeste da su svi ovi događaji uslijedili svega nekoliko dana nakon izbora ultrakonzervativnog sudije Ebrahima Raisija za predsjednika Irana na izborima održanim 18. juna. On je odmah signalizirao da će njegova vlada zauzeti tvrđu liniju u pregovorima o nuklearnom sporazumu. Ultrakonzervativni klerik i šef iranskog pravosuđa, Raisi je novinarima rekao da njegova vlada neće "pregovarati radi pregovora" te je odbacio sastanak s američkim predsjednikom Joeom Bidenom.

“Sjedinjene Države su dužne da ukinu sve opresivne sankcije protiv iranskog naroda. Kako je naglašavano u sadašnjoj, tako i u budućoj administraciji, ukidanje sankcija i njihova verifikacija biće u središtu naše vanjske politike", istakao je novoizrabrani predsjednik Irana.

Analitičari upravo ističu da će ukidanje sankcija biti presudno za Raisijeve nade da će ekonomski pritisak na Irance biti ublažen, na što ukazuje i Finacial times, navodeći da je iranska ekonomija u dubokoj recesiji otkako je tadašnji američki predsjednik Donald Trump 2018. godine povukao SAD iz nuklearnog sporazuma i uveo sankcije Teheranu.

“O regionalnim pitanjima ili iranskim raketama se neće pregovarati. Zapadne zemlje nisu bile posvećene nuklearnom sporazumu, oko kojeg su se svi složili i potpisali. Kako onda da isti pregovaraju o onome čega se nisu željeli pridržavati?", dodao je Raisi.

Podsjećamo, odlazeća vlada predsjednika Hasana Rohanija mjesecima vodi razgovore s preostalim potpisnicima nuklearnog sporazuma - Velikom Britanijom, Francuskom, Njemačkom, Kinom i Rusijom – kako bi utrli put za povratak SAD i ukidanje sankcija.

“Nije isključeno da će sljedeći krug pregovora u Beču, biti i finalni krug. Trebamo sačekati da vidimo da li će sve uključene strane donijeti potrebnu odluku ili ne", ističe Khatibzadeh.

Naime, pojedine zapadne diplomate tvrde da je Iran odugovlačio višemjesečne pregovore da bi osigurao da odlazeća reformska vlada ne može tražiti zasluge za obnavljanje sporazuma i ukidanje američkih sankcija uoči izbora.  Neke diplomate idu i dotle da kažu da se poslije poraza reformista u Iranu, o oživljenom sporazumu može brzo postići dogovor.

“Različite političke frakcije u Iranu su postigle koncenzus kada je riječ o nukleranom sporazumu. Iran će ispuniti svoje obaveze, ukoliko se Sjedinjene Države vrate u sporazum. Ni jedna politička struja u Iranu se ne protivi ovom stavu", navodi Hussein Rooyvaran, politički analitičar iz Teherana.

Oni oprezniji ističu i da je Raisi prvi iranski predsjednik kojeg je američka vlada sankcionirala i prije stupanja na dužnost, dijelom i zbog iranskog kritiziranog pravosuđa i njegovog mandata sudije sa spornim progonom političkih neistomišljenika. Ovome dodajmo i činjenicu da je Amnesty International za Raisija saopćio da postoje navodi o njegovim zločinima protiv čovječnosti.

“Sve što sam činio tokom svog mandata bilo je uvijek u pravcu odbrane ljudskih prava. Ponosan sam na činjenicu da sam uvijek, kao tužilac, branio ljudska prava i sigurnost naroda. Danas, kada sam na poziciji predsjednika, osjećam i dalje obavezu da branim ljudska prava", rekao je Ebrahim Raisi, novoizabrani predsjednik Irana.

“Prije svega, dopustite mi da kažem da će novi iranski predsjednik snositi odgovornost za svoje postupke. Pozivamo iransku vladu, neovisno od toga ko je na vlasti, da oslobode političke zatvorenike, unaprijede poštivanje ljudskih prava i temeljnih sloboda svih građana Irana. Kada je riječ o sanckcijama, trenutno se približavamo šestom krugu pregovora, kada će se odlučiti o daljim koracima koje će preduzeti Sjedinjene Države, te o tome šta je potrebno za povratak nuklearnom sporazumu", navela je Jen Psaki, glasnogovornica Bijele kuće.

Bez obzira na ulogu i utjecaj regionalnih činilaca, poput Saudijske Arabije ili Izraela, Iran ostaje dovoljno veliki tvrd orah za bilo koga, što će reći da ista teška pitanja ostaju neriješena, uključujući i to kako SAD mogu garantirati da više neće napustiti sporazum ili kako će Iran postupati sa znanjem i imovinom koju je razvio kršeći uvjete nuklearnog sporazuma.

federalna.ba

Iran predsjednik