Grossi doputovao u Iran na razgovore o nuklearnom programu Islamske Republike

Grossi doputovao u Iran na razgovore o nuklearnom programu Islamske Republike

Šef agencije UN-a za atomsku energiju Rafael Grossi stigao je u Iran na razgovore u srijedu, javili su iranski državni mediji, dan nakon što je apelirao na iransko vodstvo da poduzme korake za rješavanje dugotrajnih problema s njegovom agencijom oko nuklearnog programa Islamske Republike.

Iranska državna novinska agencija IRNA objavila je video snimak koji prikazuje Grossija kako se sastaje s portparolom državne agencije za atomsku energiju Behrouzom Kamalvandijem nakon njegovog dolaska.

Čelnik Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) mjesecima traži napredak s Iranom u pitanjima koja uključuju podsticaj za veću saradnju u praćenju nuklearnih lokacija i objašnjenje tragova urana pronađenih na neprijavljenim lokacijama.

Malo toga proizašlo je, međutim, iz Grossijevih napora, i s povratkom novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, za koga se uveliko očekuje da će obnoviti politiku maksimalnog pritiska na Iran. Grossijevo putovanje trebalo bi dati naznake o tome kako Iran želi nastaviti u nadolazećim mjesecima.

-  Daleko sam od toga da međunarodnoj zajednici mogu reći šta se dešava. Bio bih u vrlo teškoj poziciji. Dakle, kao da nam oni (Iran) moraju pomoći u određenoj mjeri - kazao je Grossi za Reuters u utorak.

Iran je pojačao nuklearnu aktivnost od 2019., nakon što je Trump tokom svog prvog mandata odustao od sporazuma koji je Iran postigao sa svjetskim silama iz 2015., prema kome je obuzdao bogaćenje i vratio stroge američke sankcije Islamskoj Republici. Zapad je rad Irana na obogaćivanju urana vidio kao prikriveni napor da se razvije sposobnost nuklearnog oružja.

Teheran sada obogaćuje uran do 60 posto čistoće, blizu otprilike 90 posto potrebnih za nuklearnu bombu. Iran, međutim, dugo negira bilo kakve ambicije za nuklearnu bombu, navodeći da obogaćuje uran samo za civilne energetske potrebe.

Grossijevo putovanje dolazi sedmicu dana prije sastanka Upravnog odbora IAEA od 35 zemalja u Beču, s evropskim stranama sporazuma iz 2015. godine - Velikom Britanijom, Njemačkom i Francuskom - kako bi razmotrili treba li pojačati pritisak na Iran s obzirom na nedostatak saradnje, prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Rafael Grossi Iran