Iran pogubio 21 osobu i uhapsio više od 4.000 od početka rata na Bliskom istoku

Iran pogubio 21 osobu i uhapsio više od 4.000 od početka rata na Bliskom istoku
(Izvor: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Iran je pogubio najmanje 21 osobu i uhapstio više od 4.000 od početka rata na Bliskom istoku, saopćile su Ujedinjene nacije.

Otkad su američko-izraelski napadi pokrenuli rat krajem februara, najmanje devet osoba pogubljeno je u vezi s protestima koji su potresali Iran u januaruu 2026., još deset zbog navodnog članstva u opoziconim grupama i dvije zbog optužbi za špijunažu, saopćio je Ured UN-a za ljudska prava.

U međuvremenu se procjenjuje da je više od 4.000 ljudi uhapšeno iz razloga povezanih s nacionalnom sigurnošću, dodala je agencija.

Saopćila je da su brojni i pritvorenici bili žrtve prisilnih nestanaka, mučenja ili "okrutnog, nehumanog i ponižavajućeg postupanja", uključujući prisilna priznanja - ponekad televizijska - i lažna pogubljenja.

- Zgrožen sam što uz već teške posljedice sukoba – vlasti i dalje na oštre i brutalne načine uskraćuju prava iranskom narodu - naveo je u saopćenju visoki predstavnik UN-a za ljudska prava Volker Türk.

Pozivam vlasti da zaustave sva daljnja pogubljenja, uspostave moratorij na primjenu smrtne kazne, u potpunosti osiguraj garancije pravičnog postupka i poštenog suđenja te odmah oslobode one koji su proizvoljno pritvoreni – izavio je Türk, prenosi AFP.

Fena/federalna.ba

Iran pogubljenja hapšenja Ujedinjene nacije