Zbog posljedica skandala Epstein, poljuljani britanski premijer ostao bez šefa komunikacija
Šef komunikacija britanskog premijera Keira Starmera, Tim Allan, danas je podnio ostavku zbog skandala sa smijenjenim ambasadorom u Washingtonu, Peterom Mandelsonom. Ovo se desilo dan nakon što je ostavku podnio Starmerov šef kabineta, Morgan McSweeney, također iz istih razloga, u okviru posljedica međunarodnog skandala Epstein.
Allan je dao ostavku nakon samo pet mjeseci na toj poziciji. U kratkom saopćenju naveo je da se povlači kako bi omogućio "izgradnju novog tima u Downing Streetu broj 10" i poželio premijeru i njegovom timu uspjeh.
Još jedan udarac za Starmera
Njegova ostavka predstavlja još jedan udarac za Starmera, čiji je položaj već bio neizvjestan usljed ogromnih reakcija javnosti zbog odluke da Mandelson postane ambasador u Washingtonu, uprkos njegovim bliskim vezama sa pokojnim seksualnim prestupnikom Jeffreyem Epsteinom.
Allan, bivši zamjenik sekretara Tonyja Blera za štampu, kasnije je osnovao privatnu PR agenciju Portland, a u Downing Street se vratio u septembru u sklopu rekonstrukcije Starmerovog tima. On je bio četvrti Starmerov šef komunikacija od kada je Starmer postao premijer.
Niz ostavki u Downing Streetu
Allan je zamijenio Jamesa Lyonsa, koji je bio direktor strateških komunikacija samo godinu dana.
Iako je Allanovo imenovanje bilo donekle kontroverzno zbog nekih njegovih klijenata u agenciji Portland, sada gubitak dva člana tima u manje od 24 sata pojačava percepciju da je Starmerov Downing Street u rasulu, piše The Guardian.
Ostavka šefa kabineta
McSweeney je svoju ostavku objavio juče popodne, nakon višednevnog pritiska mnogih laburističkih poslanika. Naveo je da preuzima punu odgovornost jer je savjetovao premijera da pošalje Mandelsona za ambasadora u Washington, uprkos njegovim vezama sa Epsteinom, čak i nakon što je Epstein bio u zatvoru zbog podvođenja bogatih osoba – tzv. "trgovine seksom".
Portparol britanskog premijera izjavio je da je Starmer "u pozitivnom raspoloženju, samouvjeren i odlučan" uprkos ostavkama svojih dvojice pomoćnika. Na direktno pitanje da li će Starmer danas podnijeti ostavku, portparol je odgovorio: "Ne!".
federalna.ba/Beta