Vođa Hezbollaha odbacio sporazum Libana i Izraela, traži povlačenje izraelskih snaga

Vođa Hezbollaha odbacio sporazum Libana i Izraela, traži povlačenje izraelskih snaga
(Izvor: AA)

Generalni sekretar Hezbollaha Naim Qassem u subotu je odbacio okvirni sporazum koji su Liban i Izrael potpisali uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država te zatražio povlačenje izraelskih snaga s libanske teritorije u skladu s iransko-američkim memorandumom o razumijevanju.

U saopćenju je Qassem prvi put komentarisao okvirni sporazum potpisan u Washingtonu nakon završetka pete runde pregovora između Bejruta i Tel Aviva održane u petak.

“Ovaj sporazum je ništavan i moraju se provesti odredbe iransko-američkog memoranduma o razumijevanju“, poručio je.

Qassem je također upozorio na prijedloge da se povlačenje izraelskih snaga poveže s razoružanjem pokreta otpora na cijeloj teritoriji Libana, ocijenivši da je riječ o veoma opasnom prijedlogu koji prelazi sve crvene linije.

Prema njegovim riječima, takav potez pretvorio bi Liban u igračku u rukama izraelskog neprijatelja.

Njegove izjave dolaze u vrijeme intenzivne rasprave u Libanu o postignutom sporazumu. Dok ga pojedini mediji i zastupnici opisuju kao historijski i priliku za izlazak zemlje iz krize, drugi ga osuđuju kao jednostrani ustupak Izraelu.

Liban i Izrael su u petak u Washingtonu potpisali okvirni sporazum uz posredovanje SAD-a, čime je okončana peta runda pregovora usmjerenih na rješavanje otvorenih pitanja između dvije strane.

Prema podacima libanskih vlasti, od 2. marta u izraelskim napadima na Liban poginulo je više od 4.000 ljudi, dok je više od 4.000 osoba ranjeno.

AA/federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Hezbollah