Više sredstava za zdravstvene ustanove: ZZO HNK usvojio financijski plan za 2026.
Upravno vijeće Zavoda zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanskog kantona na svojoj petoj vanrednoj sjednici, održanoj u srijedu, donijelo je Odluku o stavljanju izvan snage Odluke o privremenom financiranju te usvojilo Financijski plan Zavoda za 2026. godinu u iznosu od 261.548.000 KM.
Kako je priopćeno iz ZZO HNK, Financijski plan za 2026. godinu veći je za 16.805.000 KM ili 6,87 posto u odnosu na Izmjene i dopune Financijskog plana za 2025. godinu (rebalans). Planom su predviđena povećanja sredstava za ugovorne zdravstvene ustanove, medicinsko-laboratorijske usluge, javnozdravstvenu djelatnost, prevenciju i liječenje ovisnosti, kao i za druga prava osiguranika.
Govoreći o usvojenom Financijskom planu, ravnatelj Zavoda Andrej Čović istaknuo je kako je dokument izrađen sukladno smjernicama Federalnog, odnosno kantonalnog Ministarstva financija, naglašavajući da Zavod u 2026. godinu ulazi s određenim financijskim rizikom.
„Kada su u pitanju zdravstvene ustanove i sredstva koja Zavod izdvaja za pružanje usluga našim osiguranicima Zavod se obvezao povećati cijenu usluga što znači i više sredstava za zdravstvene ustanove u odnosu na prethodnu godinu. Paralelno s povećanjem cijene usluga Zakonom koji je usvojen u 2025. smanjena je stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje što predstavlja određeni financijski rizik u smislu visine prihoda koje će Zavod ostvariti tijekom godine“, kazao je Čović.
Članovi Upravnog vijeća usvojili su predloženi Financijski plan, koji je upućen u daljnju proceduru.
Osim toga, usvojene su i Smjernice za izračun sredstava za financiranje usluga zdravstvene zaštite te Plan javnih nabava Zavoda za 2026. godinu.
Na sjednici je donesena i Odluka o odobravanju sredstava Domu zdravlja Mostar za pružanje usluga hitne stomatološke zaštite i 24-satnog dežurstva za sve stanovnike Hercegovačko-neretvanskog kantona u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2026. godine.
Fena/federalna.ba