U Mađarskoj do 15 sati glasalo 66 posto birača

U Mađarskoj do 15 sati glasalo 66 posto birača
(Izvor: EPA/JEROEN JUMELET)

Na današnjim parlamentarnim izborima u Mađarskoj do 15 sati glasalo je 66,01 posto birača, saopćila je Izborna komisija te zemlje.

Na stranici Nacionalne izborne kancelarije navodi se da je za današnje glasanje registrovano 7.527.742 birača, te da je do devet sati glasalo 16,89 posto, dok je do 13 sati glasalo 54,41 posto.

Glavni kandidati na izborima, premijer Viktor Orbán iz stranke Fides i njegov opozicioni rival Péter Magyar iz stranke Tisa, ranije jutros su saopćili da su glasali.

Orbán je povodom izbora izjavio da “nijedan patriota ne smije ostati kod kuće, kako bi se zaštitila sigurnost Mađarske”.

Magyar je poručio da je “veoma važno da svi izađu i ubijede svakog rođaka i prijatelja da učine isto”.

“Veoma je važno da svi izađu i daju svoj glas, i barem je podjednako važno da uvjerimo svakog prijatelja, rođaka i poznanika da učine isto. Danas pišemo mađarsku historiju, zajedno s milionima. Na glasanje i u pobjedu! Bog blagoslovio Mađarsku!”, napisao je Magyar na društvenoj mreži X.

Iako oba kandidata tvrde da im odgovara visoka izlaznost, analitičari smatraju da ona ide u prilog sigurnoj i uvjerljivoj pobjedi stranke Tisa i Pétera Magyara.

federalna.ba/Beta

Mađarska izbori