Trump povećao carine na uvoz iz Južne Koreje na 25%

Trump povećao carine na uvoz iz Južne Koreje na 25%
(Izvor: EPA/YONHAP)

Predsjednik SAD-a Donald Trump najavio je da će podići carine na uvoz iz Južne Koreje na 25%, nakon što je optužio Seul da „nije ispunio“ obaveze iz trgovinskog sporazuma postignutog prošle godine, prenosi BBC.

U objavi na društvenim mrežama, Trump je naveo da će uvesti veće carine na proizvode iz Južne Koreje, uključujući automobile, drvo, farmaceutske proizvode i „sve druge recipročne carine“.

Spor oko odobrenja trgovinskog sporazuma

Trump je rekao da su južnokorejski zakonodavci sporo odobravali sporazum, dok je SAD „brzo djelovao smanjujući carine u skladu s dogovorenom transakcijom“.

Južna Koreja je saopćila da nije dobila zvanično obavještenje o odluci o povećanju carina na neke od svojih proizvoda i zatražila je hitne razgovore s Washingtonom.

Ministar industrije Kim Jung-kwan, koji se trenutno nalazi u Kanadi, posjetit će Washington čim bude moguće kako bi se sastao s američkim sekretarom za trgovinu Howardom Lutnickom.

Južnokorejski referentni Kospi indeks pao je u utorak ujutro, ali je kasnije trgovanje zabilježilo rast od oko 1,8% kako su se oporavile dionice velikih izvoznika.

Detalji sporazuma

Seul i Washington postigli su sporazum u oktobru prošle godine, koji uključuje obavezu Južne Koreje da uloži 350 milijardi dolara u SAD, uključujući i brodogradnju.

U novembru su se dvije zemlje dogovorile da će SAD smanjiti carine na neke proizvode kada Južna Koreja počne proces odobravanja sporazuma. Sporazum je podnesen južnokorejskom Nacionalnom parlamentu 26. novembra i trenutno je u razmatranju, a prema lokalnim medijima, očekuje se da će biti usvojen u februaru.

Ko plaća carine?

Carine plaćaju kompanije koje uvoze proizvode. U ovom slučaju, američke firme plaćat će 25% poreza na proizvode kupljene iz Južne Koreje.

Trump je tokom svog drugog mandata često koristio carine kao sredstvo provođenja vanjske politike.

Prošlog vikenda prijetio je Kanadi 100% carinom ako postigne trgovinski sporazum s Kinom. Kineski zvaničnici potom su naglasili da strateško partnerstvo s Kanadom nije namijenjeno ugrožavanju drugih zemalja, a kanadski premijer Mark Carney istakao je da Kanada ne nastoji sklopiti slobodni trgovinski sporazum s Kinom i da to nikada nije razmatrala.

Prije toga, Trump je prijetio uvođenjem carina osam zemalja, uključujući Veliku Britaniju, zbog protivljenja američkim planovima za preuzimanje Grenlanda. Kasnije je povukao prijetnju carinama zbog napretka u pregovorima o budućem sporazumu, ali je taj događaj narušio odnose SAD-a s Danskom i drugim članicama NATO-a.

federalna.ba

SAD Južna Koreja Donald Trump carine