Tramp: Vašington ponovo uvodi blokadu u Hormuškom moreuzu
Sjedinjene Američke Države izvele su nove napade na Iran, nakon što je predsjednik Donald Tramp (Trump) objavio da Vašington ponovo uvodi blokadu iranskih pomorskih pravaca u Hormuškom moreuzu. Iran je uzvratio. Tramp je najavio i mogućnost uvođenja naknade za teret koji prolazi tim strateški važnim prolazom. Iz Irana poručuju - Hormuški moreuz nikada neće biti otvoren američkim napadima, a poštovanje prava iranskog naroda jedini je put ka obnovi prolaza kroz ovaj strateški plovni put.
Američka centralna komanda saopštila je da su mete napada bili iranski raketni i dron sistemi, priobalna odbrana i pomorski kapaciteti. Iran je potvrdio napade, ali nisu objavili podatke o žrtvama niti procjenu štete. Nakon novih američkih udara, Iran je uzvratio napadima na američke saveznike u regiji. Teheran je, prema navodima vlasti u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, lansirao rakete na dva tankera povezana s Emiratima koji su plovili kroz Hormuški moreuz. U napadu je poginuo mornar, dok je osam osoba ranjeno. Iranska Revolucionarna garda preuzela je odgovornost, tvrdeći da su brodovi ignorisali upozorenja i prošli kroz područje koje je Iran označio kao rizično. Ebrahim Zolfagari (Zolfaghari), glasnogovornik:
„Oružane snage Islamske Republike Iran snažno će odgovoriti na svaki poremećaj ili nesigurnost uzrokovanu agresorskom i piratskom američkom vojskom, prolaskom komercijalnih brodova i tankera za naftu izvan rute koju je odredio Iran i bez odobrenja oružanih snaga."
U centru sukoba i dalje je Hormuški moreuz. Kroz ovu stratešku rutu prolazi petina svjetske trgovine naftom i prirodnim gasom. Američki predsjednik Donald Tramp najavio je da će Sjedinjene Države od sada biti čuvar Hormuškog moreuza, ali će za osiguravanje i zaštitu ovog izuzetno nestabilnog prolaza naplaćivati naknadu od 20% vrijednosti cjelokupnog transportovanog tereta radi pokrivanja troškova:
„Uništili smo im vojsku. Udaramo ih veoma žestoko. Imali smo dogovor jučer, ili prekjučer, sve je bilo gotovo. A onda su prekinuli taj dogovor, jer su otkrili da u dogovoru postoji nešto što im se nije sviđalo. Mi to nećemo tolerisati. Samo idemo naprijed. Napadamo ih. Uništavamo sve njihove kapacitete koji imaju veze s Hormuškim moreuzom. I mislim da ćemo na kraju kontrolisati cijelu stvar. A ono što rade je veoma, veoma glupo i užasno su se ponašali prema ljudima."
Ministar vanjskih poslova Irana Abas Arački (Abbas Araghchi) odgovorio je Trampu, poručivši mu da je samo jedna zemlja čuvar Hormuškog moreuza:
"Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država je potpuno u pravu. Ko god osigura prolazak komercijalnih plovila kroz Hormuški moreuz, trebao bi biti plaćen za tu uslugu. Iran je oduvijek bio čuvar tog moreuza i to će ostati zauvijek, 20% je, naravno, previše. Bit ćemo pošteni."
Portparol iranske vojske, brigadni general Mohamad Akraminija (Mohammad) naglasio da Iran ostaje posvećen osveti za ubistvo bivšeg vrhovnog vođe Alija Hameneija (Khamenei):
„Hormuški moreuz nikada neće biti otvoren ratom, agresijom ili američkim prijestupima. Poštovanje prava iranskog naroda jedini je način za otvaranje moreuza. Obavezni smo osvetiti krv mučenika, posebno krv vođe Islamske revolucije.“
Nove tenzije već se odražavaju i na energetska tržišta. Cijena nafte Brent dostigla je mjesečni maksimum, sada je iznad 84 dolara po barelu, dok međunarodna zajednica strahuje da bi daljnja eskalacija mogla dodatno ugroziti globalnu trgovinu i sigurnost snabdijevanja energentima.
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.