Suđenje za zločine u Doboju u fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženo
Suđenje zločine u Doboju još nije počelo jer se predmet nalazi u fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženog Seada Arnautovića, potvrđeno je iz Suda Bosne i Hercegovine. Iz Suda navode da je ranije protiv Samira Mehinovića postupak razdvojen i obustavljen zbog smrti optuženog,
“Imajući u vidu navedeno, u ovom predmetu nisu zakazivana ročišta”, dodali su iz Suda.
Arnautović je u svojstvu komandanta 109. dobojske brigade Armije BiH optužen za zločine protiv ratnih zarobljenika na području Doboja.
Kako je ranije navedeno u saopštenju Državnog tužilaštva, od 10. do 15. jula 1992. su u zarobljena četiri pripadnika Vojske Republike Srpske, te zatvorena u pritvorskim prostorijama vojne policije u Klokotnici, u neuslovnim prostorijama, gdje su svakodnevno bili izloženi fizičkom i psihičkom maltretiranju bez da im je pružena medicinska pomoć zbog zadobijenih povreda a koja je bila dostupna u obližnjoj ambulanti.
Od posljedica mučenja, zlostavljanja, premlaćivanja i drugih nečovječnih postupanja, nepružanja adekvatne medicinske pomoći, kako se navodi, jedan od ratnih zarobljenika je preminuo.
Prije nekoliko mjeseci su ljekari iz Univerzitetsko kliničkog centra Tuzla su u martu ove godine iznijeli nalaze i mišljenje o zdravstvenom stanju Arnautovića.
Fena/federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.