Sarajevo spremno za Bentbaša Cliff Diving 2026: Rekordan broj skakača i bogat dvodnevni program

Sarajevo spremno za Bentbaša Cliff Diving 2026: Rekordan broj skakača i bogat dvodnevni program
(Izvor: Fena/ Bentbaša Cliff Diving Sarajevo)

Sarajevo će 8. i 9. augusta biti domaćin 12. izdanja međunarodnog takmičenja u skokovima u vodu Bentbaša Cliff Diving 2026, jednog od najatraktivnijih ljetnih događaja u Bosni i Hercegovini.

Organizatori najavljuju najveće izdanje manifestacije do sada, uz rekordan broj takmičara iz Bosne i Hercegovine i inostranstva, koji će publici prirediti spektakularne skokove na jednoj od najprepoznatljivijih lokacija glavnog grada.

Rekordan broj učesnika i završne pripreme

Uoči početka manifestacije u toku su završni radovi na uređenju lokaliteta Bentbaše. Organizatori rade na čišćenju korita rijeke, uređenju obalnih i zaštitnih zidova te zelenih površina kako bi prostor spremno dočekao takmičare i hiljade posjetilaca.

Ističu da je kontinuirano ulaganje u uređenje Bentbaše jedan od zaštitnih znakova manifestacije tokom svih dvanaest godina njenog održavanja.

Muzički festival otvara manifestaciju

Program počinje u subotu, 8. augusta, kada će Bentbaša ugostiti Bentbaša Cliff Diving x Summer Fest.

Posjetioce od 18 do 24 sata očekuju nastupi DJ-eva Rajot, Eela, Not Yet, Lik Jay i Rewave, a ulaz na muzički program bit će besplatan.

Takmičenje najboljih skakača u nedjelju

Centralni događaj održat će se u nedjelju, 9. augusta, od 16 sati, kada će se najbolji skakači iz Bosne i Hercegovine i inostranstva nadmetati u skokovima u vodu pred sarajevskom publikom.

Organizatori očekuju veliki broj gledalaca i još jedno izdanje koje će potvrditi status Bentbaša Cliff Divinga kao jednog od zaštitnih znakova ljetne turističke ponude Sarajeva.

Fokus na zaštitu okoliša i društvenu odgovornost

Ovogodišnja manifestacija posebnu pažnju posvećuje zaštiti okoliša kroz projekat „Zeleni identitet Bentbaše“, koji se realizuje u saradnji s UNDP-om. Projekat uključuje oko 150 djece i mladih kroz edukativne radionice, promociju održive mobilnosti i aktivnosti usmjerene na očuvanje prirodne i kulturne baštine Bentbaše.

U nedjelju će se manifestaciji pridružiti i Udruženje „Ruku na srce“, koje će posjetiocima predstaviti svoj humanitarni rad i omogućiti im da podrže aktivnosti pomoći socijalno ugroženim porodicama.

Organizatori najavljuju najveće izdanje do sada

Organizator manifestacije Dino Bajrić istakao je da Bentbaša Cliff Diving odavno nije samo sportsko takmičenje, već događaj koji promoviše Sarajevo, okuplja građane i doprinosi revitalizaciji jednog od najljepših gradskih lokaliteta.

Naglasio je da ovogodišnje izdanje donosi najveći broj učesnika do sada, bogatiji sadržaj i snažniji fokus na zaštitu prirode, s ciljem da se pokaže kako sport, zabava i odgovoran odnos prema okolišu mogu ići zajedno.

Organizatori pozivaju građane Sarajeva, turiste i ljubitelje adrenalina, sporta i dobre muzike da 8. i 9. augusta budu dio najvećeg izdanja Bentbaša Cliff Divinga do sada. Ulaz na sve programske sadržaje je besplatan.

federalna.ba/Fena

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

skokovi u vodu Bentbaša Bentbaša Cliff Diving