SAD i Zaljevske zemlje pozivaju na slobodnu plovidbu kroz Hormuški moreuz i odbacuju naknade i kontrolu nad prolazom
SAD i zemlje Vijeća za saradnju u Zaljevu (GCC) pozvale su u četvrtak na ponovno otvaranje Hormuškog moreuza, naglašavajući da slobodna plovidba kroz strateški plovni put ostaje bitna za regionalnu i globalnu sigurnost.
U zajedničkom saopćenju objavljenom nakon ministarskog sastanka SAD-a i GCC-a u glavnom gradu Bahreina, Manami, dvije strane su naglasile važnost ponovnog otvaranja moreuza, rekavši da "slobodna, bezuslovna i neograničena plovidba", uključujući pravo tranzitnog prolaza prema međunarodnom pravu, ostaje "bitna za regionalnu i globalnu sigurnost".
U saopćenju se navodi da su ministri odbacili "bilo kakve naknade ili pokušaje uspostavljanja kontrole" nad Hormuškim moreuzom.
Ministri su naglasili i potrebu održavanja zamaha i jedinstva dok pregovori između SAD-a i Irana napreduju prema trajnijem okončanju neprijateljstava, navodeći zajednički cilj sprečavanja Teherana da ikada razvije ili na drugi način stekne nuklearno oružje.
Pozdravili su najavu Omana i Međunarodne pomorske organizacije o pokretanju plana evakuacije za više od 11.000 pomoraca koji su ostali nasukani u regiji.
GCC se sastoji od Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Katara, Kuvajta, Bahreina i Omana.
AA/federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.