Rubio najavio sankcije kubanskoj energetskoj kompaniji CUPET
Američki državni sekretar Marco Rubio objavio je u četvrtak sankcije protiv kompanije Union Cuba-Petroleo (CUPET), kubanske državne energetske kompanije.
Rubio je rekao da su mjere usmjerene na CUPET u skladu s Izvršnom uredbom 14404 predsjednika Donalda Trumpa, kao dio šireg napora da se izvrši pritisak na kubansku vladu.
„Kubanske komunističke elite pretvorile su energiju u sredstvo društvene kontrole i kleptokratskog profita“, napisao je na društvenoj mreži X.
Today, I am sanctioning Cuba’s state-owned energy company, Unión Cuba-Petróleo (CUPET), under President Trump’s EO 14404. Cuba’s Communist elites have weaponized energy as a tool of social control and kleptocratic profit.
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) June 11, 2026
For decades, the regime has stolen and hoarded available…
„Decenijama je režim prisvajao i gomilao dostupno gorivo, koristeći ga za privatni avion porodice Castro, sigurnosne službe koje su služile za represiju nad kubanskim narodom, osvjetljavanje praznih turističkih hotela te prevoz ljudi autobusima za lažne proteste i političke predstave, dok su građani Kube trpjeli nestanke struje i sedmicama čekali gorivo“, naveo je Rubio.
federalna.ba/AA
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.