Radev: Bugarska se neće pridružiti 'koaliciji voljnih' koja podržava Ukrajinu

Radev: Bugarska se neće pridružiti 'koaliciji voljnih' koja podržava Ukrajinu
(Izvor: Fena)

Bugarska se neće pridružiti "koaliciji voljnih" koja podržava Ukrajinu protiv Rusije, izjavio je premijer Rumen Radev u utorak u Parizu.

- Mjesto Bugarske nije tu - izjavio je Radev bugarskoj televizijskoj mreži BNT dok je bio u francuskoj prijestolnici na proslavi Dana Bastille.

Dodao je da je francuski predsjednik Emmanuel Macron uputio poziv Bugarskoj, članici Evropske unije i NATO-a, da se pridruži koaliciji.

Ipak, Radev, bivši pilot borbenog aviona i zapovjednik bugarskih zračnih snaga, rekao je da rješenje sukoba "ne leži u njegovom proširenju vojnim sredstvima, nego u snažnoj diplomatskoj misiji kako bi se okončala eskalacija".

Nakon što je bio predsjednik od 2017. do januara ove godine, Radev je vodio uspješnu izbornu kampanju na čelu nove stranke i u maju je postao premijer.

Za razliku od prethodnih vlada u Sofiji, radio je na diplomatskom rješenju rata u Ukrajini koji je izbio nakon potpune ruske invazije u februaru 2022. godine, prenosi dpa.

Fena/federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Bugarska Ukrajina Rusija