Prva grupa Evropljana zaglavljenih zbog sukoba s Iranom vraća se kući, dok stotine hiljada i dalje ostaju u regionu

Prva grupa Evropljana zaglavljenih zbog sukoba s Iranom vraća se kući, dok stotine hiljada i dalje ostaju u regionu
(Izvor: EPA/MARTIN DIVISEK)

Prva grupa evropskih putnika zaglavljenih zbog sukoba na Bliskom istoku vratila se kući tokom noći, osiguravši mjesta na rijetkim preostalim letovima iz regije, prenosi The Guardian.

Britanski, češki, italijanski i poljski mediji izvijestili su o prvim uspješnim povratcima iz Omana i Ujedinjenih Arapskih Emirata nakon što je tek nekoliko avioprevoznika uspjelo poletjeti i napustiti pogođeno područje. Procjenjuje se da stotine hiljada ljudi i dalje ostaju u regiji, dok zemlje pojačavaju svoje evakuacione planove i savjetuju građanima da ostanu u skloništima dok se situacija ne poboljša.

Evropska komisija je u ponedjeljak kasno saopćila da radi na „pojačavanju podrške državama članicama u evakuaciji i repatrijaciji.“

Komplikovana sigurnosna situacija

Očekuje se da će uskoro biti objavljeni novi detalji, ali sve složenija i izazovnija sigurnosna situacija u regiji otežava situaciju.

Paralelno, Francuska je obećala da će poslati proturaketne i protudronske sisteme na Kipar nakon što je britanska vojna baza na ostrvu napadnuta dronovima, javila je Kiparska novinska agencija. Ranije je Grčka poslala četiri borbena aviona F-16 i dvije fregate kako bi pomogla u odbrani ostrva.

Fokus na SAD-u

Kasnije danas pažnja će se preusmjeriti na SAD, gdje se očekuje dolazak njemačkog kancelara Friedricha Merza u Bijelu kuću na dugo očekivani sastanak s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.

Italijanski ministar odbrane se izvinio zbog zastoja u Dubaiju

Porodica italijanskog ministra odbrane, koji je neugodno ostao zaglavljen u Dubaiju u prvim satima rata, vratila se u Italiju na noćni let za Rim, izvijestili su lokalni mediji.

Guido Crosetto se vratio u nedjelju na italijanskom državnom letu, što je izazvalo dodatnu kritiku jer stotine drugih Italijana i dalje ostaju zaglavljeni u Dubaiju, dok je on evakuiran sam.

Kako bi izbjegao dodatnu negativnu pažnju, Crosetto je svoju porodicu ostavio u Dubaiju i vratio se sam, tvrdeći da je let platio iz vlastitog džepa. „Platio sam trostruko svojim novcem“, rekao je, navodeći da je morao ići u Dubai „iz ličnih razloga“.

Njegova porodica se sada vratila u Italiju tokom noćnog leta, pridružujući se više od 120 turista koji su letjeli iz Omana, prenio je Corriere della Sera. U međuvremenu, Crosetto se našao u neugodnoj situaciji kada su ga u parlamentu ispitivali o njegovom putovanju u Dubai i vremenu odlaska, te se na kraju izvinio zbog svoje pogrešne procjene.

Poslanici opozicije također su tvrdili da činjenica da je uhvaćen nepripremljen u Dubaiju znači da Italija nije bila obaviještena o američkim planovima za napad na Iran, unatoč bliskim odnosima premijerke Giorgie Meloni s predsjednikom Donaldom Trumpom. Međutim, pokazalo se da Crosetto nije bio jedini EU ministar zaglavljen u Dubaiju, jer je i češki ministar sporta Boris Šťastný ostao zaglavljen u Zaljevu, te je imao komplikovan povratak tokom noćnog leta.

federalna.ba

Iran Bliski istok Evropa putnici