Požar u Mostaru djelimično pod kontrolom, ekipe na terenu i tokom noći, građani pozvani na oprez

javljanje Ivane Vidmar (Dnevnik 2)

Na Mostarskoj deponiji Uborak izbio je veliki požar. Grad Mostar je objavio vanredno stanje, a građani su upozoreni na poseban oprez, posebno u pogledu korištenja vode i zagađenosti zraka. Prema prvim i nepotpunim informacijama, odlagalište je potpuno izgorjelo.

Požar na deponiji Uborak i dalje aktivan, Mostar pod gustim dimom, u gradu vanredno stanje

Vanredno stanje u Mostaru i kritična situacija na mostarskoj deponiji Uborak. Požar koji je izbio jučer se u međuvremenu proširio, zahvatio je veći dio objekata, došlo je i do evakuacije građana, a s terena se javila Ivana Vidmar. Vatrogasci su uspjeli spasiti kuće koje se nalaze u bl...

Prema riječima naše novinarke na terenu Ivane Vidmar, požar je djelimično stavljen pod kontrolu - ne širi se više van granica deponije. Vatrogasci, kao i pripadnici Oružanih snaga BiH, ostat će na terenu cijelu noć kako bi pratili razvoj situacije i pravovremeno reagovali.

Podsjećamo, požar je prema nezvaničnim informacijam krenuo u jutarnjim satima od bagera koji se zapalio, a nakon čega je izgorilo sve u okolini, osim Upravne zgrade.

Civilna zaštita je na sjednici održanoj danas proglasila vanredno stanje, a građane upozorila na zagađen zrak i vodu.

"Izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiji, a zahvaljujući naporima vatrogasaca spašena je upravna zgrada", rekao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

Prema njegovim riječima, šteta je gotovo stopostotna, a nastala situacija predstavlja veliki problem ne samo za Mostar već i za širu regiju.

Zapovjednik Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona Adil Šuta ocijenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se pune posljedice tek sagledati.

"Stavili smo sve raspoložive snage na raspolaganje, zatražili pomoć drugih općina i poduzet ćemo sve potrebne aktivnosti kako bismo spriječili dalje širenje posljedica i omogućili nesmetano funkcioniranje grada. Ovo je izuzetno teška situacija za Mostar i cijelu regiju", kazao je Šuta.

"Očekujem da za ovo neko odgovara. Ovdje na ovom sedlu koje je pod požarom je u toku zabrana odlaganja od federalnog inspektorata. Međutim, grad i deponija nisu to poslušali, nastavili su odlaganje", izjavio je predstavnik građanske inicijative „Jer nas se tiče“ Omer Hujdur.

Zatvaranje deponije Uborak se čeka već godinama, kao i otvaranje nove. Međutim, danas Mostar nema novu, a sada ni staru deponiju. Gradonačelnik Kordić je također rekao kako su razgovori za alternativnu opciju odlaganja smeća već u toku - dok se ne pronađe konkretno rješenje.

federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Mostar požar