Ogromne količine otpada u Gazi ugrožavaju zdravlje raseljenih Palestinaca
Ogromne količine otpada koje se gomilaju među šatorima u kojima žive raseljeni Palestinci i na ulicama Pojasa Gaze predstavljaju sve veći zdravstveni i ekološki rizik, saopćili su lokalni zvaničnici.
Više od 142.000 tona otpada
Gradonačelnik Deir al-Balaha Khalil Abu Samra rekao je da se više od 142.000 tona otpada nakupilo na improviziranom odlagalištu udaljenom manje od 20 metara od najbližeg bunara podzemne vode.
Upozorio je da otpad zagađuje podzemne vode i doprinosi širenju bolesti, insekata i glodara, čime ugrožava zdravlje raseljenih porodica koje žive u blizini.
Odlaganje otpada otežano zbog rata
Tariq al-Habbash, izvršni direktor Zajedničkog vijeća za upravljanje čvrstim otpadom, rekao je da izraelske snage od početka rata onemogućavaju pristup predviđenom odlagalištu otpada, zbog čega se otpad gomila na privremenim lokacijama.
Lokalni zvaničnici pozvali su međunarodnu zajednicu i agencije Ujedinjenih naroda da izvrše pritisak na Izrael kako bi se omogućio transport otpada na predviđena odlagališta te ulazak vozila, teške mehanizacije i druge neophodne opreme u Gazu.
federalna.ba/AA
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.