Lendo u Mokronogama: Naša odgovornost je da izgradimo državu u kojoj se zlo nikada i nikome neće ponoviti

Lendo u Mokronogama: Naša odgovornost je da izgradimo državu u kojoj se zlo nikada i nikome neće ponoviti
(Izvor: Služba za odnose s javnošću Kabineta potpredsjednika Federacije BiH)

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Refik Lendo prisustvovao je obilježavanju 33. godišnjice zločina u Mokronogama kod Tomislavgrada, u kojem je 10. augusta 1993. godine ubijeno devet bošnjačkih civila.

Obraćajući se prisutnima, Lendo je istakao da su u Mokronogama ubijeni ljudi koji nisu nosili oružje, koji nikome nisu predstavljali prijetnju i čija je jedina „krivica“ bila njihovo ime i pripadnost.

– Umjesto života, dočekali su ih rafali. Umjesto ljudskosti, dočekala ih je mržnja. Njihovo stradanje ostaje trajna rana njihovim porodicama, ali i rana na savjesti svih nas koji vjerujemo u pravdu, ljudsko dostojanstvo i vrijednost svakog ljudskog života, kazao je Lendo.

Naglasio je da obilježavanje godišnjice zločina u Mokronogama predstavlja obavezu da se odbrani istina, sačuva dostojanstvo ubijenih i ne dozvoli zaborav.

– Ratni zločin nema naciju, nema vjeru i nema opravdanje. Onaj ko ubije nemoćnog čovjeka ubio je čovječnost u sebi. Zato svako ko pokušava relativizirati ili opravdati ovakve zločine ne vrijeđa samo žrtve, nego i budućnost ove zemlje, istakao je Lendo.

Poručio je da Bosna i Hercegovina neće biti pravedna država dok svaka žrtva ne bude jednako poštovana, a svaki zločin jednako osuđen. Naglasio je i obavezu institucija da nastave procesuirati ratne zločine bez kalkulacija, selektivnosti i političkih pritisaka, upozorivši da pravda koja kasni ne smije postati pravda koja se zaboravlja.

Posebno je ukazao na značaj zajedničkog odavanja počasti ubijenima i jasne osude zločina.

– Pomirenje počinje onda kada imamo hrabrosti pogledati jedni druge u oči, priznati ono što se dogodilo, pokloniti se svakoj žrtvi i odgajati nove generacije da nikada više ne krenu putem mržnje, kazao je Lendo.

Podsjetio je da je Bosna i Hercegovina kroz svoju dugu historiju preživjela mnoga iskušenja, ali da je opstajala zato što su obični ljudi, komšije različitih vjera i naroda, znali živjeti jedni s drugima.

– Naša odgovornost prema ubijenima nije samo da položimo cvijeće i proučimo dovu. Naša odgovornost je da izgradimo državu u kojoj se ovakvo zlo nikada i nikome neće ponoviti. Državu u kojoj će zakon biti jači od mržnje, pravda jača od politike, a čovjek važniji od svake podjele, poručio je Lendo.

Istakao je da Mokronoge trebaju zauvijek ostati mjesto opomene da mržnja vodi u zločin, ali i mjesto nade da istina, pravda i ljudskost mogu pobijediti.

federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Mokronoge Tomislavgrad Refik Lendo godišnjica zločina