Kubanske snage ubile četiri osobe, ranile šest nakon napada iz brodice registrirane na Floridi

Kubanske snage ubile četiri osobe, ranile šest nakon napada iz brodice registrirane na Floridi
(Izvor: X com)

Kubanske snage ubile su četiri osobe i ranile još šest nakon što je brzi čamac registriran na Floridi ušao u kubanske teritorijalne vode i otvorio vatru na patrolu, saopćila je kubanska vlada u trenutku pojačanih tenzija sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Kube navelo je da je grupa bila sastavljena od državljana Kube koji su živjeli u SAD‑u i bili su protiv vlade, a neki su ranije bili traženi zbog planiranja napada.

Prema saopćenju, osobe su doplovile iz SAD‑a obučene u maskirnu odjeću i naoružane automatskim puškama, pištoljima, improviziranim eksplozivima, balističkim prslucima i optičkim nišanima, navodi Reuters. 

Kubanski zvaničnici rekli su da su, prema preliminarnim izjavama uhapšenih, namjeravali izvršiti infiltraciju s “terorističkim ciljevima”. Jedan dodatni osumnjičeni je uhapšen unutar kubanskog teritorija u vezi s ovim planom, navodi se u saopćenju.

Ranjeni su evakuisani i primaju medicinsku pomoć, a komandant kubanske obalne straže također je povrijeđen, saopćilo je ministarstvo.

Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je novinarima da to nije operacija američke vlade i da nijedan američki zvaničnik nije bio uključen.

Kubanske vlasti obavijestile su SAD o incidentu, ali američka ambasada u Havani pokušat će nezavisno potvrditi šta se tačno dogodilo, rekao je Rubio.

- Imat ćemo vlastite informacije o ovome, saznaćemo tačno šta se dogodilo - rekao je Rubio, dodajući da je rijetko vidjeti takve oružane sukobe na otvorenom moru.

Incident je zabilježen u trenutku kada su SAD praktično blokirale sve isporuke nafte Kubi, povećavajući pritisak na vladu ove zemlje.

Ovaj događaj dodatno produbljuje tenzije između Kube i SAD‑a, koje su već narušene nizom političkih i ekonomskih sporova u regiji.

Fena/federalna.ba

Kuba Florida ranjeni Marco Rubio