Konaković na GLOBSEC Forumu: Očuvati punu ulogu OHR-a kao ključnog faktora zaštite ustavnog poretka

Konaković na GLOBSEC Forumu: Očuvati punu ulogu OHR-a kao ključnog faktora zaštite ustavnog poretka

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković učestvovao je danas na GLOBSEC Forumu 2026 u Pragu, u Češkoj Republici.

Dvadeset i prvo izdanje GLOBSEC Foruma, jednog od najznačajnijih strateških okupljanja u Evropi, održano pod temom „Globalna sistemska transformacija“ i pod pokroviteljstvom predsjednika Češke Petra Pavela, okupilo je svjetske lidere, inovatore i nosioce promjena koji su se kroz diskusije fokusirali na stratešku poziciju Evrope u dinamičnom globalnom okruženju – od redefinisanja savezništava i oblikovanja globalnog upravljanja, do jačanja pragmatične transatlantske saradnje.

Kako je saopćeno iz MVP-a BiH, ministar Konaković je učestvovao na panel diskusiji pod nazivom “Iza čekaonice: Preispitivanje proširenja Evropske unije“  gdje je poručio da evropske integracije za Bosnu i Hercegovinu nisu samo politički cilj, nego sigurnosni imperativ i dugoročna investicija u mir, demokratsku otpornost i prosperitet.

Naglasio je da politika proširenja danas predstavlja jedan od najvažnijih strateških instrumenata Evropske unije za jačanje stabilnosti, otpornosti i geopolitičkog utjecaja Evrope. Ona smanjuje prostor za maligni vanjski uticaj, jača demokratske institucije, unapređuje regionalnu povezanost i produbljuje ekonomsku integraciju kroz Jedinstveno tržište.

Konaković je istakao da evropska perspektiva mora ostati vidljiva, dostižna i zasnovana na pravednim i objektivnim kriterijima, uz jasnu političku angažovanost Evropske unije i dosljedno provođenje reformi od strane zemalja kandidata.

On je upozorio da se Bosna i Hercegovina suočava sa najkompleksnijom političkom krizom od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, obilježenom sve izraženijom i opasnijom retorikom usmjerenom protiv ustavnog poretka i državnih institucija, kao i političkim opstrukcijama koje potkopavaju evropski put zemlje.

Naglasio je da BiH danas stoji na raskršću između dva suprotstavljena pravca – evropske budućnosti zasnovane na reformama, saradnji i demokratskom razvoju, ili nastavka blokada, nestabilnosti i institucionalnog slabljenja. Posebno je istakao potrebu za snažnijim i jasnijim evropskim angažmanom, vidljivom podrškom proevropskim snagama u zemlji, te transparentnim i odgovornim procesom imenovanja novog visokog predstavnika.

Ministar je naglasio važnost očuvanja pune uloge Ureda visokog predstavnika kao ključnog faktora zaštite ustavnog poretka, dejtonskog okvira i institucionalne stabilnosti Bosne i Hercegovine.

Uz ministra Konakovića na panelu su učestvovali i ministar za Evropu i vanjske poslove Albanije Ferit Hoxha, ministrica vanjskih poslova Rumunije Oana-Silvia Țoiu, predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić te bivši savezni kancelar i ministar vanjskih poslova Austrije Alexander Schallenberg, saopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.

Fena/federalna.ba

Elmedin Konaković