Isak: Ni murali, ni pjesme, ni Beograd ne mogu oprati ime ratnog zločinca Ratka Mladića
Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak izjavio je da je Ratko Mladić umro kao pravosnažno osuđeni ratni zločinac, ističući da će njegovo ime ostati trajno vezano za genocid u Srebrenici i najteže zločine počinjene nad građanima Bosne i Hercegovine.
- Njegova smrt ne mijenja nijednu presudu, ne briše nijednu masovnu grobnicu, ne vraća nijedno ubijeno dijete, sina, kćerku, oca, majku ili supružnika - istakao je Isak.
Dodao je da ne postoji kazna koja može biti jednaka količini zla, patnje i smrti koju su iza sebe ostavili Mladić i politika kojoj je služio. Jedina činjenica u kojoj možemo vidjeti makar djelić zadovoljene pravde, kako je naveo, jeste da je život završio kao osuđenik, iza zatvorskih zidova.
- Danas posebno poručujem svima koji će pokušati od ratnog zločinca napraviti heroja: nećete uspjeti. Ni propaganda iz Beograda, ni veličanje zločinaca u entitetu Republika Srpska, ni murali, pjesme, skupovi i falsifikovanje prošlosti ne mogu pobijediti pravosnažne presude međunarodnih sudova i činjenice utvrđene pred cijelim svijetom. Mi nećemo šutjeti. Nećemo zaboraviti. Nećemo dozvoliti da se žrtve ponovo ubijaju lažima, negiranjem i slavljenjem njihovih ubica. Protiv veličanja ratnih zločinaca borit ćemo se istinom, obrazovanjem, zakonom i svim institucijama demokratske države - istakao je Isak.
Ratko Mladić je mrtav, a Bosna i Hercegovina je živa. Preživjela je njega, preživjela je njegovu vojsku i zločinačku ideologiju kojoj je služio, dodao je Isak.
- Neka to dobro zapamte i u Beogradu i svi oni u entitetu Republika Srpska koji će danas paliti svijeće ratnom zločincu: možete slaviti Mladića koliko hoćete, ali od presuđenog ratnog zločinca nikada nećete napraviti heroja, niti ćete od genocida napraviti pobjedu. I gdje god mu pokopali tijelo, nikada ne zaboravite da je Ratko Mladić odavno završio na jedinom mjestu koje je zaslužio – na smetljištu historije - navodi ministar Isak, saopćeno je iz FMUP-a.
Fena/federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.