Iran izvezao 36 miliona barela nafte od objave američko-iranskog sporazuma

Iran izvezao 36 miliona barela nafte od objave američko-iranskog sporazuma
(Izvor: EPA/MOHAMMED ALRIFAI)

Iran je izvezao 36 miliona barela sirove nafte od kada je objavljen memorandum o razumijevanju sa Sjedinjenim Američkim Državama, objavila je platforma za praćenje brodskog saobraćaja TankerTrackers.

“Iran je izvezao 36 miliona barela sirove nafte od 15. juna. Približno ista količina još uvijek se nalazi na moru u Iranu“, navodi se u objavi na društvenoj mreži X.

Iran i SAD su 14. juna saopćili da su, uz posredovanje Pakistana, postigli sporazum s ciljem okončanja rata i rješavanja sporova kroz dijalog i pregovore.

Memorandum je stupio na snagu 18. juna nakon što su ga elektronski potpisali iranski predsjednik Masoud Pezeshkian i američki predsjednik Donald Trump.

Njegove odredbe uključuju okončanje neprijateljstava na svim frontovima, uključujući Liban, ponovno otvaranje Hormuškog moreuza te ukidanje američke pomorske blokade uvedene protiv Irana.

AA/federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Iran nafta