Chelsea mijenja transfernu politiku: Nakon godina ulaganja u mlade talente, Plavci okreću pogled prema iskustvu
Chelsea bi mogao napraviti veliki zaokret u svojoj transfernoj politici nakon nekoliko sezona u kojima je klub gotovo isključivo ulagao u mlade igrače. Interes za iskusne fudbalere poput Maxencea Lacroixa, Dannyja Welbecka i Jordana Hendersona pokazuje da londonski klub razmatra drugačiji pristup – manje oslanjanje na potencijal i dugoročan razvoj, a više dovođenje igrača koji odmah mogu donijeti stabilnost i iskustvo prvom timu, piše BBC.
Troje igrača koje Chelsea trenutno prati imaju znatno više godina od većine dosadašnjih pojačanja kluba nakon promjene vlasničke strukture 2022. godine.
Lacroix kao najmlađi među iskusnim metama
Defanzivac Maxence Lacroix iz Crystal Palacea sa 26 godina još uvijek se nalazi u najboljim fudbalskim godinama, ali bi njegov eventualni dolazak predstavljao neuobičajen potez za Chelsea posljednjih sezona. Francuski stoper navodno je procijenjen na oko 52 miliona funti, a bio bi jedan od najstarijih igrača koje je klub doveo u posljednje vrijeme.
U posljednje dvije godine Chelsea nije potpisao nijednog igrača starijeg od Lacroixa. Najbliži primjer bio je Tosin Adarabioyo, koji je stigao sa gotovo 27 godina, svega nekoliko mjeseci prije svog rođendana.
Pored Lacroixa, Chelsea je zainteresiran i za napadača Dannyja Welbecka, koji ima 35 godina, te veznjaka Jordana Hendersona, koji ima 36 godina.
Dolazak Welbecka mogao bi imati direktan utjecaj na mladog napadača Liam Delapa, koji bi mogao izgubiti mjesto u planovima prvog tima, iako je samo godinu ranije smatran jednim od najperspektivnijih mladih napadača Premier lige kada je stigao iz Ipswich Towna.
Od Tuchelove ere do politike mladih igrača
Promjena kursa bila bi posebno zanimljiva jer je Chelsea nakon dolaska novih vlasnika prije četiri godine krenuo potpuno suprotnim putem. Tadašnji trener Thomas Tuchel bio je dio velikog investicijskog vala, a prvo veliko pojačanje bio je krilni napadač Raheem Sterling iz Manchester Cityja.
Sterling je 2022. godine stigao za oko 50 miliona funti uključujući bonuse, kao igrač s ogromnim iskustvom. U Cityju je osvojio četiri titule prvaka Engleske, a s reprezentacijom Engleske stigao do polufinala Svjetskog prvenstva 2018. godine.
Očekivanja su bila velika, ali njegov period na Stamford Bridgeu nije ispunio ono što se očekivalo.
Iako je imao nekoliko blistavih trenutaka, Sterling se borio s formom i povredama, dok je Chelsea sezonu 2022/23 završio tek na 12. mjestu Premier lige.
Za igrača koji je navodno imao platu veću od 300.000 funti sedmično, učinak nije bio dovoljan, a klub ga je na kraju napustio bez obeštećenja u januaru 2026. godine.
Koulibaly i Aubameyang kao upozorenje
Slična situacija dogodila se i s Kalidouom Koulibalyjem, koji je 2022. stigao iz Napolija za oko 33 miliona funti. Senegalski defanzivac tada je važio za jednog od najboljih stopera evropskog fudbala, ali je sa 31 godinom proveo samo jednu sezonu u Londonu prije nego što je prešao u saudijski Al-Hilal.
Ni transfer Pierrea-Emericka Aubameyanga nije donio očekivani rezultat.
Bivši napadač Milana, Borussije Dortmund i Arsenala stigao je iz Barcelone posljednjeg dana ljetnog prijelaznog roka za oko 10,3 miliona funti, samo nekoliko dana prije Tuchelovog otkaza.
Sa 33 godine nije uspio pronaći pravu formu ni kod trenera Grahama Pottera i Franka Lamparda, a klub je napustio bez obeštećenja, baš kao i Sterling. Nakon slabog povrata ulaganja u iskusne igrače, Chelsea je promijenio strategiju i počeo gotovo isključivo dovoditi mlade fudbalere s velikim potencijalom.
Ulaganja u mlade donijela i velike uspjehe
Nova politika ipak je imala svoje uspješne primjere. U januaru 2023. Chelsea je napravio veliki potez i doveo argentinskog reprezentativca Enza Fernándeza iz Benfice za tada rekordnih 107 miliona funti za britanski transfer.
Fernández je stigao samo dvije sedmice nakon 22. rođendana, a posljednjih sezona postao je jedan od ključnih igrača ekipe.
Tokom sezona 2024/25 i 2025/26 zabilježio je 24 asistencije u svim takmičenjima, uključujući i Svjetsko klupsko prvenstvo, čime se među igračima Premier lige nalazio odmah iza Bruna Fernandesa i Mohameda Salaha.
Samo sedam mjeseci kasnije Chelsea je ponovo napravio transfer vrijedan više od 100 miliona funti, dovodeći Moisesa Caiceda iz Brightona.
Ekvadorski veznjak stigao je sa 21 godinom za početnih 100 miliona funti, uz mogućnost povećanja iznosa do 115 miliona.
Njegov početak u Londonu bio je spor, ali je kasnije postao jedan od najboljih defanzivnih veznih igrača Premier lige.
Prošle sezone bio je među najboljima u ligi po broju presječenih lopti – 59, koliko je imao i James Garner iz Evertona.
Velikim pogotkom pokazao se i transfer Colea Palmera. Chelsea je u septembru 2023. doveo tada 21-godišnjeg igrača iz Manchester Cityja za oko 40 miliona funti.
Palmer je odmah postao jedan od najboljih igrača ekipe i najbolji strijelac Chelseaja u prvoj sezoni. Od njegovog dolaska samo su Erling Haaland (76), Mohamed Salah (54) i Ollie Watkins (51) postigli više golova u Premier ligi od Palmera, koji ih je zabio 47.
Nisu svi mladi transferi bili uspješni
Ipak, politika ulaganja u mlade igrače nije uvijek davala rezultate. Najveći promašaj često se povezuje s transferom Mykhaila Mudryka iz Shakhtara Donjecka.
Ukrajinac je stigao sa 22 godine za početnih 62 miliona funti, a ukupna vrijednost transfera mogla je narasti do 89 miliona.
Umjesto očekivanog razvoja, njegova karijera u Chelseaju gotovo je zaustavljena nakon što je u decembru 2024. privremeno suspendiran zbog nepovoljnog nalaza na rutinskom doping testu.
Kasnije mu je Fudbalski savez Engleske izrekao četverogodišnju zabranu, a igrač je uložio žalbu Sudu za sportsku arbitražu. Problema je imao i João Félix, koji je dva puta boravio u Chelseaju.
Prvu posudbu 2023. godine obilježio je crveni karton već u debiju, a nakon trajnog transfera godinu kasnije nije uspio opravdati ulaganje vrijedno oko 45 miliona funti.
U 12 utakmica Premier lige postigao je samo jedan gol prije nego što je prodan saudijskom Al-Nassru. Ni defanzivac Wesley Fofana nije ispunio očekivanja nakon dolaska iz Leicestera za oko 70 miliona funti.
Francuski reprezentativac, koji zbog povreda nije izborio mjesto u reprezentaciji za Svjetsko prvenstvo, mogao bi se sada naći pod dodatnim pritiskom dok Chelsea pokušava smanjiti broj igrača u ekipi.
Rezultati nisu zadovoljili ambicije vlasnika
Nakon dolaska konzorcija BlueCo, Chelsea je imao turbulentne godine. Završetak sezone 2022/23 na 12. mjestu Premier lige bio je veliko razočaranje.
Uslijedila su poboljšanja – šesto mjesto, zatim četvrta pozicija u narednim sezonama – ali deseto mjesto prošle sezone ponovo je izazvalo nezadovoljstvo. Od 2022. godine Chelsea je osvojio dva trofeja: Konferencijsku ligu i Svjetsko klupsko prvenstvo.
Međutim, za vlasnike koji su u klub uložili ogromna sredstva, to još uvijek nije dovoljno.
Xabi Alonso mogao bi donijeti novi balans
Dolazak trenera Xabija Alonsa mogao bi dodatno utjecati na promjenu transferne politike. Španski stručnjak poznat je po kombinovanju mladosti i iskustva.
Dok je vodio Bayer Leverkusen, Alonso je u sezoni 2023/24 doveo četiri igrača starija od 27 godina, među kojima su bili Granit Xhaka i Alejandro Grimaldo, ključni igrači ekipe koja je osvojila Bundesligu.
I naredne sezone doveo je još nekoliko iskusnijih fudbalera.
Zbog toga se očekuje da bi i Chelsea mogao krenuti sličnim putem – zadržati ulaganja u mlade talente, ali istovremeno dovoditi provjerene igrače koji mogu odmah donijeti stabilnost i pobjednički mentalitet.
federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.