Alikadić Herić: Cilj je da što veći broj studenata iz BPK dobije stipendiju

Alikadić Herić: Cilj je da što veći broj studenata iz BPK dobije stipendiju
(Izvor: Fena/Elma Geca)

Vlada Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde jučer je usvojila Program utroška sredstava namjenjenih za studentske stipendije, čime su se stekli uslovi da ministarstvo obrazovanja krene u proceduru raspisivanja konkursa za dodjelu.

Ministrica za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Adisa Aliakdić-Herić naglašava da je u ove svrhe u budžetu planirano 280.000 KM.

- Od 2022/23. akademske godine kada je taj iznos bio 150.000 KM, sada smo značajno uvećali ovaj kod, a time i broj studenata.  Sa tadašnjih 152, prošle godine 224 studenta su ostvarila pravo. Nastojali smo  aći rješenja da utvrdimo kriterije na način da što veći broj studenata ostvari pravo na stipendiju i u tome smo uspjeli – kazala je Alikadić–Herić.

Po njenom mišljenju, kriteriji koji su izmjenjeni još prošle godine pokazali su se uspješnim.

- Od prošle godine ukinut je imovinski cenzus i samo prosjek ocjena koji studenti ostvare određuje visinu stipendije. U ovoj akademsoj godini pravo će imati redovni studenti koji na području BPK imaju prebivalište najmanje tri godine i koji prvi put upisuju određenu godinu, a uslov je da ne primaju stipendiju od drugog davaoca. Studenti deficitarnih zanimanja koji studiraju matematiku, fiziku, engleski jezik, latinski jezik, edukacijsko-rehabilitacijaski  i predškolski odgoj te muzičku akademiju, bez obzira na prosjek ostavruju pravo na najveću stipendiju u iznosu od 240 KM – precizirala je ministrica.

Podsjetila je da su stipendije prošle godine isplaćene prije početka nove akademske godine te je najavila skoro raspisivanje konkursa za dodjelu stipendija.

- Prije početka nove akademske godine imali smo u planu još jedan poziv, ali po zakonu ne može se nešto početi u jednoj budžetskoj godini, pa prenijeti u narednu, tao da nažalost nismo uspjeli. Uskoro slijedi konkurs za tekuću akademsku godinu o čemu će studenti biti pravovremeno obaviješteni – kazala je ministrica za obrazovanje BPK Goražde.

Fena/federalna.ba

Vlada BPK stipendije studenti