In memoriam: Goran Simić /Vlasenica, 1952. – Sarajevo, 2024./, prvi dio
Pjesnik Goran Simić odrastao je u sarajevskom naselju Jezero. Pohađao je Drugu gimnaziju.
Nakon zbirki TAČKA DO KRUGA ILI PUT, VERTIGO i MANDRAGORA, Goran Simić objavljuje i četvrtu zbirku KORAK U MRAK, 1987.godine. Tu zbirku prof.Hanifa Kapidžić-Osmanagić naziva Simićevim „cvijećem zla“ i „predočenjem kročenja u bodlerovski umjetnički raj“. U to vrijeme Simić objavljuje i u mnogim uglednim časopisima širom bivše Jugoslavija, a i sam je bio urednik nekoliko njih. Nekoliko godina pred rat, Goran Simić ljubav prema knjizi iskazuje i kroz rad svoje prve knjižare VALTER u Domu mladih. Početkom rata, vlasnik je knjižare RENESANSA. A, u toku rata, Goran Simić je aktivan u Domu pisaca BiH; jedan je od osnivača PEN Centra BiH, ali i dalje je Pjesnik. Knjiga IZ SARAJEVA S TUGOM objavljena je u ratnom Sarajevu i kasnije je prevedena na osam jezika. Marta 1995.godine Goran Simić odlazi iz Sarajeva. U Izbjeglištvu, u Kanadi, Goran Simić, osim na maternjem piše i na engleskom jeziku. Profesionalna književna organizacija u Kanadi, CCA, dodijelila mu je, 2012.godine, nagradu „Srebreni medaljon“ za knjigu "Svitanje u očima Snješka Bijelića" (Sunrise in The Eyes of The Snowmen). Tu nagradu su, između ostalih dobili i Leonard Cohen, Michaela Ondaatiea, Margaret Atwood ... Goran Simić u Kanadi je dobio i nagradu „Helman Hammet“ PEN Centra Kanade, te Narodnu nagradu Kanade.
Goran Simić bio je gostujući pisac na Massey College u Sveučilišta u Torontu, zatim bio je pisac u egzilu u Banf Centru za umjetnost i gostujući pisac na Sveučilištu Gelf. U Kanadi je pokrenuo Izdavačku kuću „Luna Publications“.
Sa engleskim kompozitorom Nigelom Osbornom Goran Simić je uradio libreto za dvije opere – opera „Evropa“ – izvedena u ratu, u Narodnom pozorištu Sarajevo; i „Sevdah opera“, koju je režirala Lenka Udovički, u produkciji „Opera Circle“. Ova opera premijerno je izvedena 2007.godine, u Mostaru. Nigel Osborne je na poeziju Gorana Simića komponirao muziku i objavio CD pod nazovim „Songs of Love and Revolution“
Film „Zeleno minsko polje“ po tekstu Gorana Simića, režirao je Vitold Vidič. Život pjesnika Gorana Simića bio je inspiracija i reditelju Zoranu Maslić iz Finske, koji napravio film „Kad umrem kao mačka“ iz tri dijela – Rat, Imigracija i Nostalgia. Film je 2010.godine proglašen najboljim dokumentarni filmom na Festivalu de Cine de Bogota.
Goran Simić autor je i eseja. Njegov esej „Zbogom muzo, dobar dan Prada“ imao izuzetan odjek u Kanadi, ali i u Evropi. U tom eseju Goran Simić piše o svom radu u magacinu Robne kuće „Prada“. Esej je uvršten i u knjigu „Umjetnost eseja“, koja je obavezna literatura na kanadskim univerzitetima.
Goran Simić napisao je preko 20 knjiga poezije, drama i kratke proze, kao i međunarodnu zbirku pjesama „Sprinting from the graveyard“ koju je 1997.godine objavio Oxford University Press. Posljednjih godina objavio je zbirke „Treći zubi“ i „Crni haknpuc“. Pjesme Gorana Simića nalaze se i u antologijama „Scanning the Century“ i „Ben's Poetry“. Goran Simić autor je teksta "Mister Marko i misica Vila" predstave za djecu koja je izvedena na sceni „Kikiriki“ u CDA Sarajevo, januara 1989.godine, a njegova drama za djecu, u režiji Marka Kovačevića, "Bajka o Sarajevu" na sceni Pozorišta mladih Sarajevo izvodila se preko 16 godina.
Goran Simić preminuo je 29.eptembra 2024.godine, u Sarajevu.
**
„Cijela istorija čovječanstva je nekako čudno prepletena sa stihovima, a mudri narodi će se sjećati bivših vladara tek preko pjesnika koji su pisali u to vrijeme. Poezija je jedina umjetnost koja je sebi za budućnost pribavila status svjedoka vremena u kojem je nastajala. Jedino poezija može u isto vrijeme imati status optuženog, žrtve, advokata i tužitelja. Memoari su samo dekoracija, mada skidam kapu onim autorima bez čijeg svjedočanstva bih ostao uskraćen za tamnu stranu istorije.
Ovo su moji memoari u stihovima. Neke pjesme su pronašle svoj put u širi svijet družeći se sa sjajnim prevodiocima i jezicima da bi se skrasile na policama biblioteka drugih zemalja.
A ljubav i nadalje traje.“
Iz posljednje knjige Gorana Simića „Zlatni pir među ljudožderima“.
**
Autorica Serijala „Portreti“ – Selma Dizdar
Tonska realizacija – Dijana Bičo
Foto – facebook profil Gorana Simića
Emisije iz Serijala „Portreti“ sa Goranom Simićem snimane su u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, u maju 2015.godine