videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Dnevnik 2)

Ili zaštita proizvodnje ili je neće biti!

Proizvodnja hrane u BiH došla je do ruba opstanka. U lancu proizvodnje od njive do trpeze niko nije zadovoljan. Ratari su odlučni da od strateške proizvodnje hljebnog žita odustanu. U stopu ih prate proizvođači i ostalih prehrambenih kultura. Pred nadležne su postavili jasne uslove - ili zaštita proizvodnje ili je neće biti.

Uslov za ulazak u buduću proizvodnju je poznata otkupna cijena pšenice prije same sjetve i zaštita domaće proizvodnje, poručuju ratari, ogorčeni što je otkup ovogodišnjeg hljebnog žita vršen po 36 feninga, a cijena proizvodnje je daleko viša.

“Mi smo ispoštovali sve agrotehničke mjere, postigli kvalitet, a na kraju nemamo cijenu. Mi ne možemo više tako raditi, smanjuje se broj gazdinstava, mi više nemamo izlaza. Zato je cijena hljeba i svega ostalol takva da su svi sebe upakovali u maržu i zarađuju procenat koji više nije ni u zakonskim okvirima”, upozorava Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.

Nezadovolljni su i povrtlari. Od problema u proizvodnji do problema u prodaji - suočeni su tokom cijele sezone. Podsticajima, kažu, nisu zadovoljni - osim što su najniži u regionu, nisu ni redovni, navode. Zbog nepostojanja zaštite domaće proizvodnje, odnosno nekontrolisanoig uvoza - prekidaju proizvodnju.

“Naša proizvodnja kada stigne, već dolazi na puno tržište, tu je uvozna roba koja postoji 12 mjeseci u godini. Mi možemo samo da iskoristimo priliku i trenutak kada te robe ponestane da mi prodamo nešto, sve ostalo je borba svakog pojedinca za sebe”, govori Drago Tomić

Štura i prazna obećanja nadležnih i ovoga puta. Stanje koje godinama traje - razmatraće.

“Sve prijedloge koje dostave - razmotrićemo.Sve inicijative koje dostave kada je u pitanju zaštita domaće proizvodnje - proslijedićemo Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, kao nadležnima za tu oblast”, kaže Saša Lalić, pomoćnik ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja RS-a.

Bio je ovo drugi sastanak proizvođača s nadležnima ili, bolje rečeno, drugi put “pucanj u prazno”. Nova runda pregovora očekuje se 19. avgusta, kada će, navode ratari, na dnevnom redu biti i potencijalne zloupotrebe kada su u pitanju podsticajna sredstva koja dodjeljuje resorno ministarstvo.

federalna.ba

ratari poljoprivreda poljoprivrednici povrtlari
Kemal Hrnjić Velika Kladuša poljoprivreda
0 09.09.2024 18:53
Posavski kanton suša poljoprivreda poljoprivrednici
0 07.09.2024 18:34
suša poljoprivreda poljoprivrednici Semberija stanje elementarne nepogode
0 07.09.2024 18:27