Hrvatska ne odustaje od Trgovske gore, BiH ustrajno protiv

Hrvatska ne odustaje od izgradnje odlagališta za zbrinjavanje otpada na lokaciji Trgovska gora Čerkezovac u Dvoru na Uni, a što je svega tri kilometra udaljeno od granice sa BiH. BiH je tražila da budu razmotrene i druge lokacije, jer bi izgradnja ugrozila život gotovo 300.000 građana u 13 općina Unskog sliva u BiH. Jedna od tih općina, odnosno gradova je i Bihać.

Ćorić: Nuklearni otpad uskladištit ćemo po najvišim standardima

Hrvatski ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić izjavio je kako će Hrvatska pri skladištenju nukearnog otpada na Trgovskoj Gori poštivati najviše standarde radi svojih građana, ali i građana susjedne Bosne i Hercegovine. Ćorić je izjavio kako je Republika Hrvat...

Administrativno-formalno lokacija Čerkezovac koja je sporna nalazi se u Trgovskoj gori u Dvoru na Uni, u Republici Hrvatskoj. Svega 3 kilometra od granice sa BiH. Međutim, ono što je praktično, stvarno stanje jeste da se ta lokacija nalazi 3 kilometra od Novog grada, dakle naseljenog mjesta u BiH i da je, u svakom slučaju, bliže naseljenim mjestima u BiH nego bilo kojem naseljenom mjestu u Republici Hrvatskoj. Drugi problem je što se nalazi na trusnom tlu i u neposrednoj blizini obale Une, čime bi izgradnja tog odlagališta ugrozila život 300.000 građana u 13 općina Unskog sliva. Kako se te općine nalaze u oba entiteta, ovaj problem je već godinama državni problem i na razne načine je pokušavano doći do nekog sporazuma sa Republikom Hrvatskom da iznađe neku drugu lokaciju. Međutim, oni su ustrajni u tome da upravo na toj lokaciji rade odlagalište nuklearnog otpada. Upravo je bilo tema današnjeg sastanka u Sarajevu.

Košarac: Pitanje Trgovske gore tretirati na najvišem političkom nivou

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac izjavio je danas u Sarajevu da pitanje izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori treba tretirati u BiH na najvišem političkom nivou. - Hrvatska odavno...

"Nećemo da budemo naivni jer ubjeđenje da je to lokacija koja je motivisana time da se brine o zdravlju stanovnika Hrvatske je priča za medije. Mi smo krajnje motivisani da riješimo to pitanje, da onemogućimo Republici Hrvatskoj da na tom mjestu gradi odlagalište", rekao je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

"Ponovo ističem da ova lokacija nije lokacija za skladištenje. Kao prvo, a vjerovatno u nekom periodu za nekoliko godina to bi bilo odlagalište, ne samo odlagalište otpada koji bi nastao nuklearnog otpada iz RH, to bi bilo i evropsko odlagalište i ko zna šta im je plan za kasnije. Mi moramo svim sredstvima spriječiti da se to radi, međutim diplomatija treba da odigra svoju ulogu", istakla je Srebrenka Golić, ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

Dosadašnja istraživanja dokazala su da ova lokacija nikako nije prihvatljiva. Međutim, Hrvatska ne odustaje već radi geološka istraživanja. Naš ekspertni tim je više puta tražio da im se omogući da oni rade istraživanja na teritoriji Republike Hrvatske, što je odbijeno. Stoga su oni danas zatražili da se podhitno osiguraju sredstva kako bi se geološka istraživanja radila na teritoriji BiH, odnosno sa ove strane Une kako bi se ztvrdilo trenutno stanje kompletnog tla. Traže i ispitivanje nultog stanja radioaktivnosti, odnosno da se ispita koliko je trenutno radioaktivan biljni i životinjski svijet na ovoj lokaciji kako bi se, ukoliko dođe do izgradnje odlagališta, moglo utvrditi koliko je ustvari to odlagalište ugrozilo i povećalo radioaktivnost na ovom terenu. Također traže da se uključi i Ministarstvo vanjskih poslova od kojeg ekspertni tim očekuje da im omogući direktniju komunikaciju sa Direktoratom za energiju u Luksemburgu kako bi se mogli angažirati tamošnji eksperti za analize koje će se raditi ovdje. Drugi korak koji očekuju od Ministarstva jeste da lobira kod zemalja EU, odnosno da im omogući prezentaciju stvarnog stanja jer ukoliko uskoro ne dođe do rješenja ovog problema mirnim putem onda će se svakako EU morati uključiti u cijelu situaciju.

U narednih 7-10 dana očekuje se zajednički sastanak pravnog i ekspertnog tima gdje će ovi zaključci biti precizirani, formalizirani i upućeni u dalju proceduru Vijeću ministar BiH.

federalna.ba

nuklearni otpad Trgovska gora
Vijeće ministara sjednica Trgovska gora
0 13.05.2024 09:45
Elmedin Konaković Trgovska gora Vijeće ministara Bosne i Hercegovine
0 01.02.2024 19:08