Hrustemović: Svaka naša medalja je zlatnija od bilo kojeg zlata

Reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci u 2021. godini očekuje nastup u Ligi nacija, Paraolimpijadii na Evropskom prvenstvu. Tim povodom za sportski magazin Sport govori Mirza Hrustemović, selektor koji je u ovom sportu osvojio sve što se moglo osvojiti.

Kaže da je prvo okupljanje za ono što čeka reprezentaciju počelo prošli vikend.

"Realno gledajući, uhvatili smo niz godina finala i osvajanja finala i stekao se dojam da je dovoljno samo da odemo i medalja je tu. Međutim, nije to nimalo lako. Put je naš išao - prvo državno prvenstvo 1994., kvalifikacije '95., prvo Evropsko u Sloveniji te godine, druge kvalifikacije '96., '97. Estonija, prva medalja, 1999. bum. Evropsko prvenstvo u Zetri gdje je kompletan vrh sa predsjednikom Alijom Izetbegovićem sve digao na noge da budemo sjajan domaćin i igrati, u to vrijeme, sjedeću odbojku pred punom Zetrom, mislim da je to bilo svojevrsan doživljaj koji je teško opisati. Sve zemlje koje su došle malo su bile iznenađene - rat, a takav ambijent. Onda smo otišli '98. u Iran, bili u finalu sa Iranom na Svjetskom prvenstvu i onda je krenuo niz. Realno, bilo koja medalja ove reprezentacije zlatnija je od bilo kojeg zlata."

Ističe da uvijek razmišlja kao da je reprezentacija prvi put na nekom takmičenju.

"Ne može to čovjeku dosaditi niti može izgubiti motiv. Sport je bukvalno takav da onog momenta kad završiš utakmicu zaboraviš, ideš sljedeći krug, razmišljaš dalje."

Na pitanje koja medalja mu je najdraža, kaže: "Iran '98., u Egiptu desi se da izgubimo od Egipta i onda nas ždrijeb odvede da igramo sa Iranom. utakmica je čudna bila baš, Meho Čolić bio pomoćnik. Vodimo 1:0, 2:0, 19:8 vodi Iran. A Iran je mašina. Nije to ekipa, to je mašina. I valja se rezultat, 2 dobijemo, 1 izgubimo. Okrenemo tu Iran 3:0. Ja mislim da je bila kladionica, ne vjerujem da bih ja sam stavio pobjedu na nas i onda smo čisto forme radi odigrali s Njemačkom u finalu. I onda je neprevaziđen bio London. Tu je bila tako dobra naša publika i iranska, i bila je sjajna utakmica rezultatski. Igrali smo 12 igrača i svaki koji je ušao je napravio i bolje od onoga što se od njega očekivalo."

O navodima da mu je u Sidneju nuđenu australijsko državljanstvo da ostane tu i ne vrati se u BiH, kaže da je čudan bio Sidnej.

"Kad smo tamo došli toliko je našeg svijeta bilo, iz svih krajeva BiH. Sjajna su bila druženja i stvorila se neka čudna emocija. Jako su se trudili da nam ugode. Na granici su bili neki na ponude da ostanu."

Navodi da u BiH imamo 30 klubova, Premijer, prvu i drugu ligu i to znači da je ta ideja uspjela.

"Ti klubovi su davno nastali i mnoge teškoće prevazilaze. Mnogi igrači idu u Spid i Fantome."