Hoće li razglednica radio-operatera sa Titanika nekoga koštati 15.000 dolara
Razglednica koju je, samo nekoliko sedmica prije nego što je Titanik nestao u dubinama sjevernog Atlantika, napisao stariji radio-operater prodaje se na aukciji. Očekuje se da će novi vlasnik morati da izdvoji više od 15.000 dolara.
Fotografija čuvenog prekookeanskog broda krasi prednju stranu razglednice, a na poleđini se nalaze riječi koje je napisao Jack Phillips svojoj sestri Elsie Phillips, u martu 1912. godine, dok je čekao rezultate testova prve prave plovidbe broda, navodi se u opisu aukcijske kuće iz Bostona "RR Auction".
„Veoma zauzet radio do kasno. Nadam se da ćemo krenuti u ponedeljak i stići u srijedu poslije podne u Soton. Nadam se da ste dobro. Čuo sam se sa Ethel juče“, napisao je Phillips i potpisao se sa „Voli vas Jack“, piše Independent.
Razglednica ima pečat Belfasta, grada u kojem je sagrađen Titanik.
Soton koji Phillips pominje je skraćeni naziv za Southampton engleski lučki grad iz kojeg je na svoje prvo i jedino putovanje krenuo Titanik.
Stariji radio-operater napunio je 25 godina tokom plovidbe, navodi aukcijska kuća, a na svom radnom mjestu ostao je i nakon što je Titanik udario u santu leda kako bi se obratio za pomoć drugim brodovima dok voda nije počela da mu zapljuskuje noge.
Brod je napustio kada mu je kapetan rekao da je obavio svoju dužnost, ali kako se navodi u njegovoj biografiji u Britanskom nacionalnom arhivu, preminuo je u hladnoj vodi sjevernog Atlantika.
Razglednicu prodaje imanje Vera i Johna Gillespia, dugogodišnjih članova društva „Titanik“ sa sjedištem u Massachusettsu, rekao je Bobby Livingston, izvršni potpredsjednik aukcijske kuće "RR Auction".
Očekuje se da razglednica na licitaciji dostigne cijenu od 15.000 dolara. Aukcija je počela 26. marta i završava se u 14. aprila, dan uoči godišnjice tragedije.
„Jack Phillips je tokom karijere poslao sestri stotine razglednica, često opisujući brod na kojem je u to vrijeme služio. Tek nekoliko razglednica bilo je o Titaniku“, istakao je Livingston.
Iako je od kobnog 15. aprila 1912. godine, kada je Titanik potonuo, prošlo više od čitavog vijeka, suveniri sa broda i dalje su izuzetno popularni.
federalna.ba/independent.co.uk