videoprilog Merile Dizdarević (Dnevnik 2)

Hoće li 2021. biti prekretnica na bh. putu ka EU?

Ovo bi mogla biti godina koja će značiti prekretnicu na putu ka Evropskoj uniji. Novim nacrtom Rezolucije o BiH, Brisel traži prije svega snažniju borbu protiv korupcije, reformu pravosuđa, provođenje ključnih 14 preporuka Evropske komisije, ali prioritet su ustavne promjene.

Na evropskom putu tapkamo. No ubrzati se moramo, upozorava nas Evropa i uspostavlja nam nove, u suštini, dobro poznate nam uslove. Putokaz je to ka funkcionalnijoj državi.

“Sve su to uobičajeni zahtjevi. Kriteriji su uvršteni koji se očekuju od bh. političkih dužnosnika da pronađu kompromis kako bi zemlja dobila kandidatski status, ali ono što je osnovno jeste implementacija presuda Ustavnog suda i Međunarodnih sudova kako bi BiH konačno imala donesen Izborni zakon”, kaže Željana Zovko, zastupnica u EU Parlamentu.

Dakle, Brisel insistira na ustavnim promjenama svjesni da će do toga teško doći bez opredijeljenosti bh. političara i institucija. Pa pozivaju međunarodnu zajednicu da olakšaju, kako navode, uslove za ustavni dijalog pod vodstvom EU, posebno Parlamenta. A zahtjevi skoro pa sinhronizovano dolaze najavom nove politike Washingtona sa Joeom Bidenom na čelu.

“Washington je taj koji mora da vodi procese skupa s Briselom koliko će i kakav taj pritisak da bude vidjećemo ali ponavljam, dakle sve što se bude mijenjalo može se mijenjati kroz Parlamentarnu skupštinu BiH, drugi način ne postoji”, smatra analitičar Denis Čarkadžić.

Upozorili su da mjesta nema etno-nacionalističkoj retorici koja dovodi do izostanka reformi, posebno u pravosuđu.

“U ovom momentu imamo upućena tri zakona u vezi s vladavinom prava koje su u proceduri i njihovo usvajanje blokiraju konkretno HDZ i SNSD”, dodaje Čarkadžić.

Secesionistička retorika, veličanje ratnih zločina, negiranje genocida i promocija osuđenih pred međunarodnim i domaćim sudovima ne samo da mora biti stvar prošlosti nego je potreban mehanizam kojim bi se oni koji to čine i sankcionisali. Da stvar bude jasnija, ovakve najave dolaze u periodu za koji je ranije Valentin Inzko ustvrdio kao trenutak u kojem će nametnuti Zakon o zabrani negiranja genocida. Ali i zaprijetio sankcijama EU liderima koji BiH žele unazaditi ili podijeliti.

federalna.ba

BiH EU