HEP bi Tomislavgradu i Livnu trebao plaćati 8,4 milijuna KM za Buško jezero
Što Livnu i Tomislavgradu donosi usvojeni Zakon o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda poduzeća ostvarenog korištenjem hidroakumulacijskih objekata danas su na pres-konferenciji u Tomislavgradu pojasnili inicijatori i podnositelji tog prijedloga, federalni parlamentarci iz Tomislavgrada Petar Galić, Ante Baković i Stipan Šarac, svi iz Hrvatskog nacionalnog pomaka.
Naime, predstavnici vlasti Tomislavgrada i Livna već dulji niz godina upozoravali su da je premalo obeštećenje koje je Hrvatska Elektroprivreda izdvajala na ime korištenja hidroakumulacije Buško jezero, budući da se pod vodom nalazi oko 5.700 hektara zemljišta.
Zakonskim izmjenama HEP će uz naknadu po kilovat satu proizvedene električne energije plaćati i naknadu za potopljeno zemljište. Na konferenciji za medije rečeno je i to kako HEP nije oštetio Općinu Tomislavgrad i Grad Livno budući da se samo pridržavao, do jučer, postojećeg zakonskog rješenje koje, objektivno, nije bilo pravično.
„Buško jezero 623 KM po hektaru potopljene površine, a naredne najbliže, koje su najniže hidroakumulacije, odnosno općine koje imaju dobit od tih hidroakumulacija su Jablanica i Rama, negdje na 4.200 maraka okvirno“, navodi Stipan Šarac, izaslanik u Domu naroda FBiH (HNP).
Novo zakonsko rješenje jednoglasno je usvojeno u oba doma Federalnog parlamenta, čemu je prethodio ogroman rad i trud samih predlagatelja.
„Sa svim klubovima smo održali radne sastanke. Bilo je stranaka koje su nam dovele po 4-5 pravnika pa ih je, naravno, interesiralo sve ovo što mi predlažemo i naravno, uz klubove svakako je trebalo i pojedinačno razgovarati sa zastupnicima“, kaže Petar Galić, zastupnik HNP-a u Zastupničkom domu FBiH.
„Možete zamisliti koliki je to pritisak i na nas kao predlagače, nikoga ne oštetiti, a napraviti kvalitetnu dopunu zakona da se za ove dvije lokalne zajednice pobrinemo da iskoriste svoj prirodni resurs, znači Buško jezero u nekom potpunijem kapacitetu“, dodao je Šarac.
Na novinarsko pitanje može li se dogoditi da Republika Hrvatska i njezina Elektroprivreda ne prihvate spomenute izmjene - uslijedio je jasan odgovor.
„Ne može. Zakon je zakon i po zakonu se postupiti mora. Da bi se određeni zakon problematizirao trebate biti stranka u postupku. Elektroprivreda nije stranka u postupku i na nju se odnosi Zakon koji je ona dužna primijeniti“, ističe Ivan Vukadin, premijer K10 (HNP).
To bi u konačnici značilo da će Tomislavgrad i Livno, na ime korištenja Buškog jezera na godišnjoj razini, od HEP-a umjesto dosadašnjih tri i pol milijuna dobivati najmanje osam milijuna i 400 tisuća maraka.
federalna.ba/Željka Mihaljević