Helez razgovarao sa Ginkelom i Holmesom o različitim aspektima bilateralne suradnje

Helez razgovarao sa Ginkelom i Holmesom o različitim aspektima bilateralne suradnje
(Izvor: Fena/MOD BiH)

Ministar obrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez, sa zamjenikom ministra Aleksandrom Goganovićem, danas je u nastupni posjet primio otpravnika poslova Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u BiH Johna Ginkela, kao i američkog brigadira Gregoryja Holmesa, koji očekuje vjerodajnicu za službeno preuzimanje dužnosti američkog vojnog izaslanika u BiH.

Sastanku su nazočili i pomoćnik ministra obrane BiH za međunarodnu suradnju Zoran Šajinović, šef kabineta ministra obrane BiH i šefovi kabineta oba zamjenika ministra obrane BiH, kao i ostali suradnici. Sugovornici su razgovarali o različitim aspektima bilateralne suradnje ministarstava obrane BiH i SAD, pri čemu je ministar Helez istaknuo da je SAD najznačajniji vanjskopolitički partner Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz Ministarstva odbrane BiH.

- Dugogodišnja potpora Bosni i Hercegovini, posebno na polju obrane i sigurnosti, ima ključnu ulogu u razvoju i jačanju kapaciteta Oružanih snaga BiH, kao i na našem putu ka članstvu u NATO savezu. Posebno nam je važno i da novoj administraciji SAD-a jasno predstavimo našu viziju odnosa, ciljeve i prioritete koji su pred nama - naglasio je Helez.

Helez je posebno izrazio zadovoljstvo što je Plan bilateralne suradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama za 2025. godinu najveći i najznačajniji plan suradnje koji Ministarstvo obrane BiH ima u ovoj godini. Samo kroz projekt Vojska-Vojsci, obuhvaćeno je točno 100 aktivnosti, što samo po sebi, naglasio je Helez, dovoljno govori o ozbiljnosti i dubini ove suradnje.

- Posebno je važan projekt, nabave helikoptera, što će dodatno ojačati operativne sposobnosti Oružanih snaga BiH. Želim iskoristiti ovu priliku da se iskreno zahvalim Veleposlanstvu SAD-a i njihovom Uredu za obrambenu suranju na njihovom predanom zalaganju u svim zajedničkim projektima koje smo dosad realizirali - rekao je Helez.

Na sastanku je istaknuto i partnerstvo BiH i američke savezne države Maryland, koje ima za cilj jačanje interoperabilnosti između vojske SAD-a i OS BiH, ali i pružanje podrške demokratizaciji institucija i jačanju kapaciteta državnih organa BiH.

- Uvjeren sam da ćemo nastaviti unaprijeđivati ovu izuzetno važnu suradnju i da će SAD ostati snažan i pouzdan partner BiH u izgradnji moderne i efikasne obrane, kompatibilne i interoperabilne sa snagama NATO-a - zaključio je Helez.

Zamjenik ministra obrane BiH Goganović je naglasio kako su suradnja i stabilnost Balkana važni za mir cijele Europe te zahvalio za sve ono što SAD na tom polju čine, jer da nije SAD-a, zaključio je, ne bi bilo ni Daytonskog sporazuma za mir.

Fena/federalna.ba

Zukan Helez