Halilović: S oko 6.000 eksponata iz 18 različitih konflikata među najznačajnijim smo svjetskim kolekcijama
Tokom sedam godina postojanja Muzeja ratnog djetinjstva, svaka nova godina za nas je značila dalji razvoj i širenje naših aktivnosti u zemlji i inostranstvu. S ponosom možemo reći da smo u toku ove godine osim u BiH, imali vrlo aktivne urede u Ukrajini (Kijev) i Holandiji (Hag), kao i projekte u nekoliko drugih država - kazao je u razgovoru za Fenu generalni direktor i osnivač Muzeja ratnog djetinjstva Jasminko Halilović.
Naglasio je da su napravili nove iskorake u njihovim dokumentacijskim, izlagačkim i edukativnim aktivnostima, izgradili nova partnerstva, te razvili nove alate i eksperimentisali sa novim metodologijama.
- S obzirom na teške okolnosti u kojima radi naš tim u Ukrajini, posebno smo ponosni na naš rad u toj zemlji. Sve u svemu, zadovoljni smo rezultatima Muzeja u 2023. godini i sa puno planova dočekujemo narednu - kazao je Halilović.
Prema njegovim riječima, mnogo toga su uspjeli uraditi u svim segmentima svog djelovanja: istraživačkom, izlagačkom i edukativnom.
- Kada je riječ o razvoju naše kolekcije, nastavili smo prikupljati eksponate i svjedočenja u BiH, ali i širom svijeta. U BiH smo pokrenuli poseban projekt dokumentacije iskustava pripadnika nacionalnih manjina koji i dalje traje. U Ukrajini smo udvostručili našu kolekciju, koja je ranije brojala 150 eksponata i svjedočenja, a sada više od 300. Osim u samoj Ukrajini, dokumentovali smo i iskustva djece izbjeglica iz Ukrajine u nekoliko evropskih država. Konačno, prvi put smo dobili eksponate iz Libana, Somalije, Eritreje, Mijanmara i sa Tajlanda, čime je naša kolekcija postala još raznolikija. Sa više od 6.000 eksponata iz 18 različitih konflikata vjerujemo da je naša kolekcija već sada jedna od najznačajnijih svjetskih kolekcija o iskustvu odrastanja obilježenog ratom - istakao je Halilović.
Pored stalne postavke u Sarajevu i ove godine Muzej je organizirao niz izložbi na drugim lokacijama.
- Tako smo u BiH gostovali u Tuzli, a naša izložba u Bukureštu bila je specijalni gost Rumunske muzejske asocijacije povodom Evropske noći muzeja. To je dosad naša najuspješnija putujuća izložba koju je posjetilo 5.000 posjetilaca. U julu ove godine naša izložba "Progovara(j)mo", o ženama iz BiH koje su u mladoj dobi bile žrtve ratnog seksualnog nasilja, predstavljena je na godišnjoj konferenciji Udruženja za studije sjećanja (Memory Studies Association) u Newcastleu - kazao je Halilović.
Pored toga, istakao je da su posebno ponosni jer su u septembru imali i prvu izložbu u Ukrajini od početka potpune invazije na ovu zemlju.
- Izložba je bila posvećena iskustvima djece iz Ukrajine koja su zbog rata bila primorana izbjeći u inostranstvo. Konačno, u novembru smo u Briselu na događaju "Status Evrope" u prisustvu donosioca odluka, predsjednika i ministara evropskih država, imali priliku izložiti dva eksponata iz naše kolekcije, jedan iz Ukrajine i jedan iz Palestine, upozoravajući da Evropska unija treba učiniti više za sigurnost djece. Eksperimentisali smo i s novim načinima komuniciranja naše kolekcije, pa je tako ove jeseni predstavljen i prototip edukativne videoigrice bazirane na kolekciji MRD - kazao je Halilović.
Kada su u pitanju eduktivni programi, Halilović je istakao da je ove godine pokrenut njihov Centar za mirovnu edukaciju koji nudi nastavnicima i nastavnicama gotove planove aktivnosti temeljene na našoj kolekciji koje mogu implementirati u svojim učionicama.
- Organizirali smo online trening za nastavnike i nastavnice u kojem je učešće uzelo više od 50 nastavnika iz osam evropskih država, a od kojih mnogi sada implementiraju naše aktivnosti u svojim školama, uključujući i škole iz regije, iz BiH, Hrvatske i Srbije. U oktobru smo organizirali i veliku naučnu konferenciju o mirovnoj edukaciji u Sarajevu uz prisustvo više od 200 eksperata iz cijelog svijeta. Konačno, nastavili smo sa našim redovnim edukativnim programima za bh. škole: i ove godine više od 2.000 djece učestvovalo je u više od 170 radionica koje smo održali, a za 1.000 njih iz manjih gradova omogućili smo i putovanje u Sarajevo i posjetu Muzeju ratnog djetinjstva - kazao je Halilović.
Govoreći o posjetiocima Muzeja, Halilović je istakao da je ove godine njihova stalna postavka u Sarajevu imala više od 20.000 posjetilaca, a putujuće izložbe oko 7.000 posjetilaca.
- Stalnu postavku najviše su posjećivali posjetioci iz BiH, uključujući i nekoliko hiljada djece u okviru školskih posjeta. Ponosni smo da je Muzej prepoznat od velikog broja nastavnika i nastavnica iz BiH kao adresa na koju dovode svoje učenike. Među posjetiocima je bio i veliki broj turista iz regiona, Evrope, ali i cijelog svijeta - istakao je Halilović.
Kada su u pitanju planovi Muzeja za iduću godinu, Halilović je istakao kako će Muzej u 2024. nastaviti širiti svoju kolekciju u BiH i inostranstvu, te pokušati dokumentovati iskustva iz ratova koji zasad nisu zastupljeni u njihovoj kolekciji.
- Naznačajniji razvoj kolekcije tokom 2024. očekujemo u Ukrajini što je i dio priprema za otvaranje buduće stalne postavke u Kijevu. U toku su i prve značajnije promjene u našoj stalnoj postavci još od njenog otvaranja 2017. godine, a koje će također biti predstavljene u 2024. godini. Planiramo nastaviti izlagati u BiH i inostranstvu. Na proljeće ćemo održati izložbu u Goraždu, a odmah nakon toga naša izložba će putovati u Južnu Koreju, gdje bismo u Historijskom muzeju grada Seula trebali imati našu najveću putujuću izložbu dosad. U toku su razgovori o mogućim izložbama i u nekoliko evropskih država - kazao je Halilović o planovima u budućnosti.
Napomenuo je da će u 2024. intenzivirati programe za nastavnike i nastavnice iz BiH i regije kako bi što veći broj njih u učionicama počeo koristiti materijale iz njihovog Centra za mirovnu edukaciju.
- Također ćemo nastaviti organizovati radionice i vođene posjete za školske grupe i ponuditi sasvim nove programe za djecu i mlade. Vodit ćemo i međunarodno naučno istraživanje u tri države o upotrebi videoigara u edukativne svrhe sa fokusom na mirovnu edukaciju i kulturu sjećanja. U planu je još nekoliko projekata o kojima još uvijek ne možemo govoriti, ali u svakom slučaju narednu godinu dočekujemo sa mnogo novih planova i nadamo se da će Muzej ratnog djetinjstva iz nje izaći kao još snažnija, vidljivija i korisnija organizacija - kazao je u razgovoru za Fenu Halilović.
federalna.ba/Fena