Grenland je na korak do neovisnosti, sutra važni izbori
(Izvor: Ilustracija/EPA)

Grenland je na korak do neovisnosti, sutra važni izbori

Grenlađani u utorak izlaze na parlamentarne izbore, a u fokusu predizborne kampanje bila je moguća nezavisnost najvećeg svjetskog otoka. Zakonski propisi kako se to može ostvariti već postoje. Sve grenlandske glavne političke stranke podržavaju nezavisnost pa se rasprava uglavnom vodi oko toga kada, a ne treba li, presjeći veze s Danskom.

Podsjećamo, članak 19 danskog ustava omogućuje vladi da se odrekne dijela svoje teritorije pod uvjetom da za to dobije odobrenje parlamenta. "Općenito se smatra da bi bilo moguće odreći se dijela zemlje ili toga da Grenland postane nezavisan bez ustavnog amandmana i mijenjanja danskog ustava", rekao je Frederik Waage, profesor na Sveučilištu Južne Danske.

Grenlandski zakon o samoupravi iz 2009. "u osnovi definira plan puta za nezavisnost", rekao je. U njegovu članku 21 navodi se da će "odluku o nezavisnosti Grenlanda donijeti narod Grenlanda". Tada danska i grenlandska vlada moraju dogovoriti sporazum, navodi se.

Sporazum mora odobriti grenlandski parlament, mora dobiti podršku na referendumu i biti sklopljen uz pristanak danskog parlamenta.

-Definicija Grenlanđana-

"Nezavisnost Grenlanda podrazumijeva da će Grenland imati suverenitet nad grenlandskim teritorijem", navodi se u tekstu.

Danska premijerka Mette Frederiksen ponavlja da "zakon o samoupravi jasno navodi da će budućnost Grenlanda definirati Grenland i Grenlanđani".

Čak je i američki predsjednik Donald Trump, obraćajući se Kongresu 4. marta, priznao da "nevjerojatni narod" Grenlanda ima pravo na samoodređenje. "I ako tako izaberete, dobrodošli ste u Sjedinjene Američke Države", rekao je, obećavajući im da će ih učiniti "bogatima" i "sigurnima".

Zakon o samoupravi ne definira koji bi Grenlanđani imali pravo glasa na referendumu o nezavisnosti. To je potaknulo rasprave o grenlandskom državljanstvu i uspostavi "registra Inuita", koji ne bi uključivao Dance. "Ljudi koji su kolonizirali zemlju ne bi smjeli odlučivati žele li nastaviti (kolonizirati) ili ne", rekao je Pele Broberg, čelnik grenlandske stranke Naleraq, koja najotvorenije zagovara nezavisnost.

Ali Jorgen Albaek Jensen, profesor emeritus prava na Sveučilištu u Aarhusu, rekao je da bi bilo "jako, jako teško" sastaviti takav registar. "Toliko je mješovitih brakova između Grenlanđana i Danaca. Biste li trebali biti napola Grenlanđanin? Ili četvrtina Grenlanđanin?" rekao je.

"Sjetim se zakona iz Nuremberga kada to čujem", rekao je, referirajući se na antisemitske i rasističke zakone nacističke Njemačke.

federalna.ba/Hina

Grenland nezavisnost izbori