Građani KS-a su birali, sada je red na stranke
Dok se na entitetskim i državnom nivou koalicione kockice tek trebaju posložiti, na nivou pojedinih kantona slika je jasnija. Tako će u Kantonu Sarajevo sedam stranaka činiti novi saziv Skupštine. Omjer snaga je jasan. Vodeća Trojka je s najviše ruku i predvodit će vlast u ovom kantonu. No, hoće li kadrovska rješenja na nivou Federacije poljuljati jedinstvo Trojke? Nakon što se prebroje ruke u državnom i federalnom parlamentu, stranke će pristupiti formiranju vlasti u Kantonu Sarajevo.
35 mandata i 7 stranaka. U vrhu liste po broju osvojenih glasova tijesno, a po broju mandata izjednačeni SDA i NiP. U Skupštini Kantona Sarajevo sjedit će po 7 zastupnika iz ove dvije stranke. S jednim mandatom manje, slijedi ih SDP. 5 zastupničkih mjesta popunit će Stranka za BiH, a isti broj mandata osvojila je i Naša stranka. Na listi slijedi DF sa 4 zastupnika. Na začelju je stranka Za nove generacije sa jednim mandatom. Tako su birali građani, a sada je red na stranke. Sabiranje ili oduzimanje. Jačanje ili rasulo. Ipak, prije kantona, prioriteti.
“Ostaje ovako kako jeste sada do daljnjeg dok ne vidimo kao Trojka možemo li da pravimo vlast u Federaciji i BiH”, kazao je Nihad Uk, budući zastupnik NS-a.
Kažu da je rano za konkretne poteze, ali, čini se, za želje nije. A ima ih - od realnih do onih teško dostižnih.
Zastupnik NiP-a Aljoša Čampara ističe kako bi voljeli vidjeti jednu širu parlamentarnu većinu, posebno sa Strankom za BiH: “Neki razgovori su se odvijali, ali vidjet ćemo u narednom periodu kako će se to sve razvijati jer od 19 zastupnika - to je ona jedna tijesna većina”.
“Pa, naravno - SDA, DF, SDP i Semir. To bi bilo dobro za državu, dobro za te stranke i dobro da se pokrenu procesi”, kaže Faruk Kapidžić, budući zastupnik SDA.
Želje su jedno, mogućnosti drugo. Trojka ide ka stabilnoj većini, a SDA, čini se, traži ruku spasa. Sa sedam zastupnika, žele veći dio kolača. Ponuda SDP-u je na stolu, ali ne i odluka. Iako su prvobitno rekli ne koaliciji, sada su, čini se, na listu potencijalnih partnera, ipak, upisali i SDA.
“Ima ponuda da se napravi programska koalicija, ima i konkretnih ponuda, ali ja ne bih o tome”, navodi predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.
Ipak, Trojka još vjeruje u jedinstvo.
“Svako ima pravo na želje. Svako može željeti nešto, ali pitanje je šta će se od toga ostvariti”, dodaje Čampara.
Uk smatra kako je riječ o pokušaju izvlačenja članova Trojke, pokušaju destabiliziranja – i da je to neuspio pokušaj: “Hipotetitčki, stvari se dešavaju, ali Trojka je stabilnija nego što je bila prije”.
U ovoj priči glavnu ulogu će, čini se, imati kadrovska rješenja. Pozicija premijera Federacije mogla bi biti presudna. Pregovara se iza zatvorenih vrata, a detalji još u tajnosti. Kažu, prvo principi i programi, pa onda imena.
“Može biti svašta. Dakle, sve je moguće, ali nismo još dobacili do tog nivoa”, poručuje Nikšić.
Ruka više u korist Trojke bit će Damir Marjanović. No, uloge Stranke za BiH i DF-a još nisu poznate. Poželjniji partner za sve je Efendićeva stranka. No, pitanje je koga, odnosno šta želi Efendić? Hoće li nekome biti poluga vlasti i zarad zastupničke ostaviti načelničku fotelju ili će uvjete diktirati svima s pozicije premijera?
federalna.ba