Građani Kotorskog traže hitno izmještanje 30 tona opasne materije heksan
Građani naselja Kotorsko kod Doboja već tri godine žive u strahu. Naime, u prostorima nekadašnje fabrike namještaja, nakon njene likvidacije, turski investitor je otvorio fabriku za proizvodnju suncokretovog ulja. Nakon što je turski investitor, nakon dvije godine probne proizvodnje, naprasno napustio fabriku u njoj je ostalo oko 30 tona opasne materije heksan koja se koristi u procesu proizvodnje ulja. Tri godine traje borba građana da se opasna materija izmjesti iz njihovog naselja.
Građani Kotorskog i naselja Trnovo Polje su, kako bi animirali nadležne da izmjeste ovu opasnu zapaljivu materiju, formirali i neformalnu grupu građana. Već tri godine žive u strahu čekajući da nadležni reagiraju.
„Brine, ali šta ćemo mi? Mi smo nemoćni za to“, pita Vida Đurđević, stanovnica naselja Trnovo Polje I.
„Sam ulaz govori dovoljno koliko se vodi računa o ovom stanovništvu. Ako vam kažem samo da punih 19,5 godina ovi ovdje stanovnici na novom naselju takozvanom, nemaju pitku ovdu, onda vam je sve jasno“ , kaže nam Blagoje Todorović, stanovnik naselja Trnovo Polje I.
A ulaz u nekadašnju fabriku je zarastao u korov. Nakon odlaska turskog investitora banka, koja je turskom investitoru odobrila hipotekarni kredit, pokušavajući naplatiti potraživanja, u fabrici je angažirala zaštitarsku službu. 2016. godine u fabrici je počela probna proizvodnja suncokretovog ulja.
„Brzinom munje je zatvorena 2018. i od 21. već tri godine kako je ta opasna materija ovdje, ta ekološka bomba koja je prijetnja svim gradjanima koji gravitiraju na području Kotorskog i dalje“, rekao je Amir Hurtić, odbornik u GS Doboj.
Uz Hurtića, koji je postavio odborničko pitanje vezano uz iklanjanje heksana iz Kotorskog i mi smo zvanično zatražili stav resornog entietskog ministarstva. I ono se, poput Gradske uprave proglasilo nenadležnim ističući kako je to posao Inspektorata RS. U međuvremenu, pod pritiskom javnosti, stvari su se počele rješavati.
„Bili su ovdje ispred Ziraat banke i ispred firme iz Lukavca. Navodno su i oni bili spremni da voze. Da li je to dogovoreno i koliko je to odmaklo, nisam siguran, ali, u svakom slučaju, pomaka ima“, priča nam Mehmed Trnjanin, predsjednik Savjeta MZ Kotorsko.
Doznajemo da su u toku pregovori s jednom stranom kompanijom jer u BiH ne postoji firma koja bi na propisan način uklonila 30 tona heksana iz Kotorskog.
federalna.ba