Građani Kosova i S. Makedonije u iščekivanju vakcine protiv COVID-a
(Izvor: AA)

Građani Kosova i S. Makedonije u iščekivanju vakcine protiv COVID-a

Prve anti COVID-19 vakcine na Kosovo i u Sjevernu Makedoniju trebale bi stići u toku februara, a građani su podijeljeni oko toga da li da se vakcinišu protiv koronavirusa.

Anketirani u Prištini, koji su iskazali želju da se vakcinišu kako bi stekli imunitet na koronavirus, smatraju da Kosovo već kasni sa vakcinacijom stanovništva.

Alza Kryeziu kaže da će biti jedna od prvih koja će se dobrovoljno prijaviti da se vakciniše, ako joj zdravstvene ustanove to dozvole.

„Nadam se i vjerujem da ću biti među prvima, jer sada ne znamo da li imamo običan grip ili koronavirus, tako da vjerujem da ću se vakcinisati. Kosovo je bilo među zemljama koje su preduzele stroge mjere i te mjere su sproveli građani, ali sa donošenjem vakcine smo veoma daleko“, naglašava ona.

Fidan Kozhani, koji takođe čeka na vakcinaciju, kaže da Kosovo malo kasni sa procesom vakcinacije. Prema njegovim riječima, to je zbog loše ekonomske situacije u zemlji.

„Čim dođe, ako budem imao priliku, biću među prvim ljudima koji će je uzeti. Malo kasnimo sa ovim procesom, ali to takođe zavisi od ekonomskog razvoja zemalja, jer moćne države imaju kapacitet da se ranije opreme", kaže on.

Za Auroru Krasniqi vakcinacija građana Kosova biće važan korak.

„Ako kao kategorija budem izabrana da dobijem vakcinu što je prije moguće, vjerujem da ću je primiti, nadajući se da će to biti bolji korak za nas da prebrodimo koronavirus“, kaže ona.

Agron Bajgora naglašava da stanovništvo treba da primi vakcinu i zbog činjenice da su i ranije procesom vakcinacije spriječavani grip i virusi.

„Mislim da bi trebalo da je primimo, jer je bilo gripa koji su prošli vakcinacijom i mislim da bi i ovaj virus trebao da prođe s vakcinom. Naravno, kasnimo u poređenju sa regionom i evropskim zemljama u pogledu procesa vakcinacije“, ističe Bajgora.

Fehmi Nishevci, jedan je od onih građana Kosova koji ne želi da se vakciniše. Prema njegovim riječima, oni koji se osjećaju dobro nemaju razloga za vakcinaciju.

„Ne mislim da virus ne postoji, ali osjećam se dobro. Imam dovoljno godina i, ako moramo da idemo na onaj put, idemo“, zaključuje Nishevci.

Ni Marigona Bajgora nije za vakcinaciju.

„Mislim da nije razumno to prihvatiti. Mlada osoba to može vrlo lako savladati. To je sezonski grip koji smo imali i ranije se nije tako uveličavalo“, kaže ona.

Zemaj: Kosovo završilo proces pripreme za vakcinaciju 

Prema riječima vršioca dužnosti ministra zdravlja Kosova Armenda Zemaja, Kosovo je završilo proces pripreme za dolazak vakcina, što podrazumijeva plan imunizacije i obezbjeđivanje hladnog lanca za vakcine.

Zemaj je ranije ove sedmice rekao da će vakcine protiv koronavirusa stići na Kosovo ovog mjeseca.

„Sada čekamo dolazak vakcina. Tokom februara vakcina protiv COVID biće na Kosovu. Pripreme su intenzivirane u centrima porodične medicine“, rekao je Zemaj, ne pominjući tačan datum kada bi se tako nešto moglo dogoditi.

Takođe je najavio pokretanje kampanja podizanja svijesti, jer se po njemu ovaj proces suočava sa teorijama zavjere na Kosovu, kao i u mnogim drugim zemljama širom svijeta.

Zemaj je napomenuo da su problemi sa osiguranjem vakcine evidentni u cijeloj Evropi, ali se nada da će kompanije sa kojima je Kosovo pregovaralo održati svoja obećanja.

Ranije je Ministarstvo zdravlja Kosova saopštilo da je dobilo potvrdu od američke kompanije „Pfizer“ za nabavku više od 500 hiljada vakcina, ali američka kompanija nije potvrdila sporazum sa kosovskom Vladom. To je postao jedan od razloga što su dosadašnji pregovori Vlade Kosova sa kompanijama koje pružaju vakcine, prema riječima zvaničnika, ostali povjerljivi.

Kosovo računa i na vakcine globalnog mehanizma COVAX, koji će Kosovu proslijediti vakcine za 20 posto stanovništva, odnosno za oko 360 hiljada stanovnika.

S. Makedonija: Neko uopšte nema vakcinu, a neko ima više nego što je potrebno 

Građani Sjeverne Makedonije očekuju početak vakcinacije protiv koronavirusa, a do početka vakcinacije pokušavaju da se zaštite od virusa poštujući već poznate mjere, nošenje maski, održavanje fizičke distance i higijene.

Dario Stojanovski, srednjoškolac iz Skoplja, u izjavi Anadolu Agency (AA) kaže da svi građani treba da budu vakcinisani.

"Mislim da bi trebalo, mislim da će vakcina biti rješenje za sve, za ovaj globalni problem. Ne bismo se trebali plašiti, sve vlasti poriču da su vakcine loše. Čim vlasti to garantuju, mislim da je to dovoljna garancija”, kaže Stojanovski.

Smatra pogrešnim da u nekim zapadnoevropskim zemljama postoji dva puta više vakcina nego što imaju populaciju, dok u zemljama Balkana, ali i u drugim regionima, još uvijek nema vakcina i proces vakcinacije nije započeo.

„Do neke mjere je to pohlepa, pretjerivanje za vakcinama. Iskreno, ne znam za šta će im te vakcine, možda će ih pokloniti nekoj drugoj zemlji, ali ipak mislim da je pogrešno što neko uopšte nema vakcine, a neko dvostruko više nego što bi trebalo“, kaže Stojanovski.

Živko Dunoski, penzioner iz Skoplja, kaže da bi građani trebalo da se vakcinišu, ali naglašava da vakcine i dalje kasne.

„Moramo se vakcinisati i spriječiti ovu pandemiju. Čuli smo na televiziji da su vakcine naručene, ali će zakasniti. Ministar je rekao da će vakcinacija započeti 15. februara, nadamo se da će tako biti“, ističe on.

„Za dobro građana treba da se vakcinišu svi, oni koji su već bili zaraženi virusom na kraju, a oni koji nisu zaraženi treba da budu među prvima koji će se vakcinisati“, kaže Dejan, građanin Skoplja.

Nedostatak vakcina u zemljama regiona, dok ih je u nekim evropskim zemljama više od broja stanovništva, Dejan ocjenjuje „čistim kapitalizmom“.

„Čist kapitalizam. Čista prodaja, kome odgovara, to je njegovo pravo, to je privatna kompanija koja prodaje vakcine onome ko će dati najviše novca. Nije etično, ali ko to danas smatra etičkim? Sve je biznis“, smatra ovaj građanin Skoplja.

„Mislim da će biti efikasno, ali moraćemo da sačekamo da se stvari razmotre. Mislim da će vakcinacija imati pozitivan efekat“, kaže Blerim Idrizi iz Tetova u anketi AA.

Proces nabavke vakcina protiv COVID-19 još uvek traje 

Ministar zdravlja Sjeverne Makedonije Venko Filipče najavio je 4. januara ove godine da će Sjeverna Makedonija od proizvođača „Pfizer“ dobiti 800.000 vakcina protiv COVID-19, a da će prve doze vakcina stići u februaru. Potom bi veća pošiljka vakcina trebala da stigne u martu i aprilu, a dinamika za celu 2021. godinu biće dalje utvrđena.

Ministar Filipče je, takođe, najavio Nacionalnu strategiju vakcinacije, koju su pripremili Ministarstvo zdravlja i Nacionalna radna grupa za vakcinaciju, a usvojila Vlada Republike Makedonije 26. januara ove godine.

Prema utvrđenom Nacionalnom planu za imunizaciju stanovništva, u prvoj fazi planirano je vakcinisanje zdravstvenih radnika, a potom starijih osoba sa visokim rizikom od bolesti osoba starijih od 70 godina.

„Zdravstvene radnike već imamo kao prioritet sa njihovim imenom i prezimenom kako će primati vakcine. Što se tiče ostalih građana, prema starosti i hroničnim bolestima već je napravljen spisak sa imenom i prezimenom 14.000 ljudi, koji će biti pozvani samo preko porodičnih ljekara, i kroz sistem „Moje imenovanje“, rekao je Filipče.

Vlada Republike Sjeverne Makedonije saopštila je 27. januara da započinje postupak za nabavku 200.000 doza vakcine protiv SARS-COV-2 protiv COVID-19, pored vakcina od mehanizma COVAX za 20 posto stanovništva, što je oko 833.000 doza vakcina.

federalna.ba/AA

Kosovo Sjeverna Makedonija vakcine