Priština: Lopta je na bh. terenu, znamo gdje se koči proces
Kosovo od 1. januara jednostrano ukida vize za građane Bosne i Hercegovine. Ovu informaciju objavio je kosovski premijer Albin Kurti na svom Facebooku, gdje je objavio i dio svog govora povodom 10. godišnjice Berlinskog procesa. Od ukupno osam, pod tačkama šest i sedam Kurti objašnjava da će bh. građani od početka naredne godine na Kosovo moći putovati samo uz ličnu kartu. Tim povodom za Dnevnik 2 iz Prištine se javila naša Šejla Džindo.
Objašnjava da način na koji je to saopštio kosovski premijer - jer je izjavio da ne želi više da čeka - dokaz određenog zasićenja i činjenice da je krajnje vrijeme da poboljšamo komunikaciju između ove dvije zemlje.
„Mislim da se vizni režim u mnogo čemu najtužnije odrazio na socijalni aspekt. Imamo toliko mnogo međuljudskih odnosa koji su pokidani skoro do mjere nepopravljivosti, a ništa bolje nije ni na nekom poslovnom aspektu, saradnje bilo koje vrste. Čak, danas smo zaprimili veliki broj reakcija građana Bosne i Hercegovine koji imaju određenu porodicu na Kosovu ili porijeklo, koji govore da su ovu odluku dočekali sretni“, navela je.
I politički analitičari obje strane nazivaju ovo velikim korakom, istakla je, ali u isto vrijeme i velikim ustupkom Kosova prema Bosni i Hercegovini.
„Znamo čiju reakciju trebamo dobiti. Danas sam pokušala kontaktirati Odjel za odnose s javnošću Vlade Republike Srpske koji su mi odgovorili da nemaju informacije o bilo kakvim izjavama Albina Kurtija. Kako god okrenemo, lopta je na tom terenu“, poručila je Džindo.
Da bi se razumjela ta priroda odnosa ove dvije zemlje, potrebno je proći kroz cijelu hronologiju dosadašnjih odnosa, govori Džindo.
„17. februara 2008. godine kada je Kosovo objavilo nezavisnost, samo tri dana poslije je Vlada RS-a uvela rezoluciju na osnovu koje ne priznaje Kosovo i samim time je počeo cijeli vizni režim koji je godinama samo postao rigorozniji. 2012. godine Vijeće ministara BiH je donijelo odluku prema kojoj se viza za građane Kosova da bi ušli u BiH izdaje samo u, citiram, iznimnim slučajevima, a to odobrava Ministarstvo vanjskih poslova koje taj zahtjev proglašava validnim ili opravdanim. To je u praksi rezultiralo time da obični građani Kosova nisu mogli ući u BiH“, objasnila je.
S druge strane, naglašava Džindo, Kosovo je uvelo građanima BiH vizni režim tek 2014. godine u, uslovno rečeno, nekim blažim uslovima, gdje je to bilo popunjavanje univerzalnog obrasca, ali i dalje je zahtijevalo cijelu proceduru da bi se obišle ambasade Kosova koje su u susjednim zemljama.
„To opet traje, traje proces odobravanja vize, a i košta, i čak i nekoliko ljudi koji su prolazili kroz taj proces tvrde da nije garantovano da će biti odobreno. Zadnji put kada se pregovaralo o tome da se uopšte ukinu vize je bilo skoro tačno prije dvije godine, u novembru 2022. kada su zemlje zapadnog Balkana potpisale sporazum o putovanju sa ličnim iskaznicama. To je potpisao i naš tadašnji premijer Zoran Tegeltija i član SNSD-a, da bi u junu 2023. godine ta odluka, koja je već potpisana, ipak obustavljena u implementaciji, na osnovu odluka Narodne skupštine Republike Srpske na čelu sa Željkom Cvijanović koja je to nazvala sigurnosnom prijetnjom i destrukcijom vitalnih interesa tog entiteta. A ako procjenjujemo kakve su situacije sada, možemo se vratiti na sinoćnju izjavu Milorada Dodika, koja ima i rasistički prizvuk, gdje on govori da nema potrebe raspravljati o vizama, ako Bosna i Hercegovina nije priznala Kosovo i dodaje da je pitanje da li će ikad", istakla je ona.
Znamo gdje se koči ovaj proces, i čini mi se, i plašim se, da smo previše idealistični i optimistični ako očekujemo da se ta ćud promijeni. Ali u svakom slučaju, vjerujem da ćemo neku vrstu komentara ili reakcije dobiti u narednih par dana, zaključila je.
federalna.ba