General dječačkog osmijeha
U 84. godini napustio nas je general Armije Republike BiH Jovan Divjak. Rođen je u Beogradu, gdje je završio 12. klasu Vojne akademije, kurs za komandanta bataljona, Komandno-štabnu akademiju i Ratnu školu. Početak agresije zatekao ga je kao oficira u štabu TO BiH. Tu je ostao 4 najduže i najteže godine za ovu zemlju. Bio je Bosanac koji je volio da tako zovu, sanjao o nekoj ljepšoj BiH. Postao je i ostao skromni, omiljeni, harizmatični - Čika Jovo.
Komemoracija i sahrana generala Jovana Divjaka 13. aprila
General dječačkog osmijeha, koji je u začetku agresije na našu zemlju stao u redove Armije Republike BiH i Teritorijalnu odbranu zemlje. Još 1991. godine, kada je uvidio da JNA naoružava srpske paravojne formacije i civile, odlučio je da oružje iz Kiseljaka preda Teritorijalnoj odbrani BiH, da ga JNA ne bi zloupotrijebila. Postao je brigadni general i pomoćnik načelnika Glavnog štaba Armije Republike Bosne i Hercegovine. Prvi je nosilac najvišeg francuskog ordena - Legije časti - iz Bosne i Hercegovine. Ostalo je historija, u kojoj je Jovan Divjak ispisao najznačajnije stranice u odbrani Sarajeva i BiH. 3. maja 1992. godine jedna Divjakova rečenica pokazat će svu veličinu ovog čovjeka: “Ne pucaj!”.
Bilo je to tokom razmjene zarobljenog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića i kolone JNA.
I ovaj snimak bio je ključan da se Divjak oslobodi optužbi iz Beograda za navodni ratni zločin u Dobrovoljačkoj. A 2011. godine, zbog beogradske potjernice, uhapšen je Beču. Sarajevo je 2 dana na ulici tražilo oslobađanje svog generala. Slobodnog i neukaljanog. Takav se i vratio, dvadeetak dana kasnije, nakon što je sud u Beču odbio da ga izruči Srbiji.
Na punom aerodromu dočekan je heroj. Kako tada, tako i sada - Sarajevo jednako voli svog časnog generala.
Kako je to često znao reći, nakon 1995. za jedne je bio heroj za druge izdajnik. Za one prave uvijek i samo čovjek, koji je znao gdje je njegovo srce.
“Volim Sarajevo, volim BiH, a oni koji ne vole Sarajevo, koji kažu da više vole ili Beograd ili Zagreb - sretan im put”.
Pozdrav, generale, slava ti i hvala ti!
federalna.ba